Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciężko pracowali, by ratować ludzkie życie

 

Miniony weekend był bardzo intensywny dla żołnierzy 45. batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie. Terytorialsi odbyli kolejne ćwiczenie z Grupą Specjalną Płetwonurków RP i strażą pożarną.

Ćwiczenia przeprowadzono m.in. w Pasymiu na jeziorze Kalwa oraz jeziorze Kownatki koło Nidzicy z praktycznym wykorzystaniem sprzętu do ratowania życia ludzkiego oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Teren naszego województwa jest bardzo zróżnicowany. Lasy i jeziora, tak charakterystyczne dla naszego regionu, nie są wcale łatwe do prowadzenia działań przeciwkryzysowych. Dlatego nakładamy duży nacisk na praktyczne ćwiczenia we współdziałaniu z innymi służbami, które mają na celu doskonalić żołnierzy i w momencie realnego zagrożenia wykorzystać nabyte umiejętności. Stały Rejon Odpowiedzialności 45. batalionu lekkiej piechoty to powiat olsztyński, szczycieński, nidzicki i mrągowski. Z tych rejonów pochodzą nasi żołnierze, którzy znają te tereny jak własną kieszeń. Tak więc, czynnik czasu i znajomość tego terenu jest dodatkowym atutem, który wpływa na szybkie działanie w chwili kryzysu.

– podkreśla dowódca 45blp ppłk Łukasz Buczkowski.

Zajęcia miały na celu sprawdzenie oraz praktyczne użycie sprzętu będącego na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej, m.in. kombinezonów do pracy w wodzie, pontonów, pił spalinowych, hydraulicznego zestawu ratowniczego. – Umiejętności te mogą być wykorzystane do wsparcia lokalnej społeczności przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz katastrof – dodaje por. Maciej Magnuszewski z 45blp.

Na jeziorze Kalwa żołnierze doskonalili również poruszanie się po akwenie na łodziach wiosłowych, pontonach, łodzi saperskiej oraz motorowej. Nabywali praktycznych umiejętności podejmowania osoby poszkodowanej z wody z wykorzystaniem rzutki ratowniczej i podstawowych technik pływackich. Ochotnicza Straż Pożarna z Pasymia, która jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego zaprezentowała terytorialsom podstawowe wyposażenie strażackiego wozu bojowego, przedstawiła możliwości wykorzystania ratowniczego sprzętu technicznego. Również posługiwanie się piłą spalinową, tworzenie linii gaśniczej czy też zasady prowadzenia akcji gaśniczej na wysokości z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego były elementem szkolenia w Pasymiu.

Natomiast nad jeziorem Kownatki koło Nidzicy terytorialsi, wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, doskonalili pracę w wodzie z wykorzystaniem kombinezonów wypornościowych i podjęcie poszkodowanego z wody na ląd przy użyciu bojki ratunkowej, rzutki oraz sań lodowych. Ćwiczyli rzut kołem ratunkowym z łodzi ratunkowej i technikę podjęcia poszkodowanego oraz udzielania pierwszej pomocy. Terytorialsi, podczas szkolenia, zapoznali się ze sprzętem przeznaczonym do działań przeciwkryzysowych będącym na wyposażeniu WOT oraz ze sprzętem przeznaczonym do działań nawodnych będącym na wyposażeniu PSP.

Mimo, że strażacy na bieżąco realizują doskonalenie zawodowe w swoich jednostkach macierzystych, to w mojej ocenie takie ćwiczenia są świetną formą doskonalenia wiedzy i umiejętności nie tylko dla żołnierzy, ale również dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej

– podsumował dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej kpt. mgr inż. Nikodem Woźniak.

W weekendowym szkoleniu wzięło udział blisko 200 żołnierzy z 45. batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie.

Źródło: WOT

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkolenie, WOT
Punkt szczepień w Elblągu pod specjalną ochroną

Elbląski Punkt Szczepień Powszechnych jest pod specjalną ochroną policji. Na miejscu, od początku jego działalności, nad bezpieczeństwem personelu i pacjentów czuwa też straż miejska i żołnierze...

Zamknij
RadioOlsztynTV