Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciekawe odkrycie ekipy budowlanej. Pracowali przy gmachu Poczty Polskiej i znaleźli napis radzieckich żołnierzy

Fot. Karol Wyszyński

Interesujące znalezisko ekipy budowlanej, która rozbierała dobudówkę przy gmachu Poczty Głównej w Elblągu. Robotnicy natknęli się na napis zostawiony tam przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobyli Elbing i uwiecznili na ścianie datę zakończenia II Wojny Światowej.

Gmach Poczty Głównej przy ulicy Pocztowej w Elblągu to zabytek, który jako jeden z nielicznych przetrwał wojenną zawieruchę, która zdmuchnęła niemal całe Stare Miasto. W gmachu poczty Rosjanie zrobili magazyn łupów wojennych – przypomina elbląski przewodnik PTTK Karol Wyszyński.

Wydawało się, że po krasnoarmiejcach nie ma już śladu. Do czasu, kiedy po wyburzeniu współczesnej części ukazał się napis wykonany cyrylicą „9 Maja – koniec wojny”. Napis jest widoczny tylko z bliska, namalowany został żółtą farbą na czerwonej cegle. Jaka będzie dalsza jego historia nie wiadomo. Karol Wyszyński jest za jego zachowaniem, bo jego zdaniem to świadectwo historii. Decyzję ostateczną podejmie właściciel zabytku Poczta Polska. Zabytkowy gmach poczty powstał w 1887 roku. Od kilku lat trwa jego renowacja wykonywana pod okiem konserwatorów.

Jak informuje Poczta Polska, z uwagi na bardzo wysokie koszty, prace rozłożono na etapy.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Fot. Karol Wyszyński

Fot. Karol Wyszyński

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, napis, odkrycie, ekipa budowlana, Karol Wyszyński
Niezwykłe odkrycie konserwatorów w sztynorckim pałacu. „Nie mieliśmy pojęcia o jego istnieniu”

W czasie prac konserwatorskich polichromowanych desek stropowych z pałacu w Sztynorcie odkryto alegoryczne malowidło. W ocenie ekspertów pochodzi ono z XVII w. i przedstawia m.in. herby...

Zamknij
RadioOlsztynTV