Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Cicha godzina” w NFZ. To ułatwienie dla osób ze szczególnymi potrzebami

Fot. NFZ

Klienci Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mogli po raz pierwszy skorzystać z tzw. cichej godziny podczas załatwiania spraw w sali obsługi klienta przy ul. Głowackiego 14 w Olsztynie.

„Cicha godzina” to czas ograniczania bodźców wzrokowych i słuchowych, których nadmierne natężenie jest szczególnie uciążliwe dla osób w spektrum autyzmu.

W każdy wtorek od godziny 14 do 15 w sali obsługi klienta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ panować będą specjalne warunki. Światła zostaną wygaszone lub przyciemnione, a telefony i komunikaty głosowe wyciszone. Rozmowy będą prowadzone – zarówno przez pracowników, jak i klientów – w sposób cichy i niezakłócający spokoju na sali.

Osoby ze szczególnymi potrzebami oraz ich opiekunowie mogą także skorzystać z wydłużonego, 30-minutowego czasu obsługi w odizolowanym, wyciszonym pomieszczeniu. Taką wizytę można zarezerwować na stronie internetowej www.nfz-olsztyn.pl

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, autyzm dotyczy 1 na 100 osób, co oznacza, że w Polsce żyje ok. 400 tysięcy osób w spektrum autyzmu. Co roku, 2 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu.

Autor: J. Golon
Redakcja: K. Ośko

Więcej w NFZ, autyzm
Zrozumieć autyzm. Posłuchaj audycji Na zdrowie

Z danych europejskich wynika, że autyzm diagnozuje się u jednego na 100 dzieci. Pierwsze objawy występują zwykle przed 3. rokiem życia. Przyczyna zaburzeń wciąż nie jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV