Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciąg dalszy sprawy zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków

Fot. PAP/Leszek Szymański

W związku z tragiczną śmiercią dziewięciomiesięcznego dziecka w Olecku w środę zostało wszczęte śledztwo w kontekście niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez 4 instytucje: sąd, policję, MOPS oraz kuratorów – poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Do sprawy odniósł się także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

O śmierci dziewięciomiesięcznego dziecka w jednym z mieszkań w Olecku powiadomiła w sobotę olecka policja. Decyzją prokuratora policja zatrzymała rodziców niemowlęcia. Prokuratura okręgowa w Suwałkach postawiła biologicznym rodzicom Annie W. i Grzegorzowi W. zarzuty znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem, wykorzystania seksualnego oraz zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. W poniedziałek decyzją sądu trafili do aresztu na 3 miesiące. Do zabójstwa dziewczynki doszło po trzech miesiącach od jej powrotu z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców.

Wójcik był pytany o sprawę z Olecka w TVN 24. Wiceszef MS zapytany, „gdzie wtedy było państwo”, odparł: „my to sprawdzamy w tej chwili na różnych poziomach”.

Od pierwszego momentu, kiedy mieliśmy informację, że doszło do tych czynów, zarówno prokuratura, jak i resort sprawiedliwości podejmował działania. I na dziś mogę powiedzieć, że jeżeli chodzi o prokuraturę, to wczoraj zostało wszczęte śledztwo w kontekście artykułu 231, czyli niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień – chodzi o cztery instytucje, o sąd, policję, MOPS oraz kuratorów

– poinformował.

Wójcik dodał, że „jeżeli chodzi o resort sprawiedliwości, to występujemy do rzecznika dyscyplinarnego, i to na cały kraj, ze względu na wagę tej sprawy, żeby rozważył wszczęcie postępowań dyscyplinarnych, jak również do rzecznika zajmującego się kuratorami”.

W odpowiedzi na pytanie, czy też ma poczucie, iż pomoc społeczna, kuratorzy, policja i być może sądy nie zdały egzaminu w tej sytuacji, wiceszef MS zaznaczył: „my nie dysponujemy wszystkimi dokumentami”.

I stąd rola rzecznika dyscyplinarnego, bo on ma wgląd do akt. My mamy wgląd między innymi do działań kuratorów, i wiem na pewno, że tam jest sytuacja taka, która budzi wątpliwości – czyli kurator społeczny, a powinien być kurator zawodowy

– dodał.

Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że nie chce przesądzać w tym momencie o winie kogokolwiek w tej sprawie. – Chcę tylko powiedzieć, że powinien być kurator zawodowy, w moim przekonaniu – wyjaśnił.

Zwrócił też uwagę, że z dokumentów wynika, iż jeszcze w lutym matka dziewczynki mówiła, że „nie jest gotowa na przyjęcie dziecka, a niedługo potem orzeczenie (o przekazaniu pod jej opiekę córki) zostało wydane”.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro potwierdził, że prokuratura ma podejrzenia, że w związku ze śmiercią 9-miesięcznego dziecka w Olecku doszło do niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że trwają czynności procesowe, które dokumentują zdarzenie z Olecka, ale istnieją przesłanki, że zaniedbania mogły doprowadzić do śmierci dziecka.

00:00 / 00:00

Śledztwo będzie nadzorował zastępca Prokuratora Generalnego – Krzysztof Sierak.

 

Autor: A. Socha/PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, sledztwo
Były zawodnik mieszanych sztuk walki Mamed K. nie trafi do aresztu

Sąd okręgowy w Katowicach nie uwzględnił zażalenia prokuratury, utrzymując w mocy wcześniejsze postanowienie sądu rejonowego w tej sprawie. Prokuratura domagała się aresztowania podejrzanego na okres 3...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV