Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciąg dalszy sprawy wycinki drzew na cmentarzu. Do sądu trafił akt oskarżenia

Cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej. Fot. FB Urszuli Pasławskiej

Prokurator rejonowy w Ełku skierował do sądu akt oskarżenia w sprawie samowolnej wycinki 269 drzew i zniszczenie przy tym ewangelickich nagrobków i znieważenie miejsca pochówku na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej. W sprawie oskarżone są dwie osoby: proboszcz tamtejszej parafii i właściciel firmy, która prowadziła prace.

– Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu – poinformował prokurator Wojciech Piktel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Właściciel firmy został oskarżony o to, że używając ciężkiego sprzętu, wykonując i kierując pracami na terenie cmentarza, znieważył miejsca spoczynku i szczątki ludzkie poprzez usunięcie karp korzeniowych z wcześniej wyciętych drzew w wyniku czego doszło do rozkopania grobów, zniszczenia elementów nagrobków, czyli do zniszczenia dawnego cmentarza ewangelickiego wraz z kwaterami wojennymi z okresu I wojny światowej.

00:00 / 00:00

Proboszczowi parafii w Nowej Wsi Ełckiej zarzuca się tzw. sprawstwo kierownicze. Zarówno proboszczowi jak i wykonawcy prac na cmentarzu grozi teraz od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Podejrzani złożyli wyjaśnienia i nie przyznali się do winy.

Urząd gminy Ełk zdecydował, że parafia rzymskokatolicka w Nowej Wsi Ełckiej ma zapłacić za nielegalną wycinkę drzew prawie 2 mln złotych grzywny. Parafia złożyła odwołanie w tej sprawie do olsztyńskiego Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Parafia z gigantyczną karą za nielegalną wycinkę drzew na dawnym cmentarzu

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokurator, akt oskarżenia, Nowa Wieś Ełcka, wycinka drzew, proboszcz
Parafia odwołuje się od kary za wycinkę drzew na cmentarzu

Parafia rzymskokatolicka w Nowej Wsi Ełckiej złożyła odwołanie od administracyjnej kary pieniężnej za nielegalną wycinkę 269 drzew z miejscowego cmentarza. Urząd Gminy w Ełku nałożył na...

Zamknij
RadioOlsztynTV