Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chcą wspólnie pisać monografię Działdowa i okolic

Zamek w Działdowie. Fot. Marcin Ostrowski

Stowarzyszenie „Genius Loci Dzialdoviensis” wraz z Muzeum Państwa Krzyżackiego zaangażowało się w pisanie historii Działdowa i Działdowszczyzny. Do uczestnictwa w tym projekcie autorzy zapraszają mieszkańców.

Dzieje obszaru województwa warmińsko-mazurskiego opisują wybitni znawcy tematu, naukowcy z Olsztyna, Torunia, Działdowa i Działdowszczyzny.

Jeden spośród XV rozdziałów chcielibyśmy napisać wspólnie. Rozdział ten ma być poświęcony rysom biograficznym osób i ich rodzin, grup zawodowych, które w znaczący sposób zaangażowane były w życie społeczne, kulturalne, sportowe, a w szczególności w walce o Polskość tego skrawka Mazur, adaptacji na tej Ziemi i relacje pomiędzy Mazurami autochtonami, a przybyszami z innych rejonów Polski po I i II wojnie.

Powiat działdowski należy do trzech na Warmii i Mazurach, które takiej monografii nie posiada, a pisanie wraz z mieszkańcami będzie pionierskie.

Chętni do współpracy mogą się zgłaszać do Stowarzyszenia Genius Loci Dzialdoviensis przy ulicy Zamkowej 5 w Działdowie.

Redakcja:B.Gajlewska za W.Kubiński

Więcej w historia, powiat, Działdowo, monografia
W Działdowie skończą się problemy z miejscami w przedszkolach?

Rodzice z Działdowa i okolic od przyszłego roku szkolnego nie powinni narzekać na brak miejsc w przedszkolach. Ruszyła bowiem rozbudowa placówki nr 4 przy ulicy Mrongowiusza....

Zamknij
RadioOlsztynTV