Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ceny prądu na rachunkach w Polsce to około dwie trzecie średniej unijnej

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce plasują się na poziomie dwóch trzecich średniej unijnej – podaje Polski Instytut Ekonomiczny w Tygodniku Gospodarczym.

W 2019 roku ceny, jakie za energię płaciły gospodarstwa domowe najwyższe były w Niemczech – 460 euro za MWh i w Danii – 420 euro za MWh. Najniższe – 110 euro za MWh były w Bułgarii. Polska z ceną 190 euro za MWh znalazła się na 21. miejscu. Średnia unijna wyniosła 300 euro za MWh.

Jak zauważa PIE, w krajach z najwyższymi cenami prądu dla gospodarstw domowych, jak Niemcy, Dania, Belgia, Hiszpania, Włochy – głównym ich składnikiem są podatki, opłaty OZE itp. Z kolei w krajach z najniższymi cenami, jak Bułgaria, Węgry, Litwa, Chorwacja czy Estonia – w rachunkach dominują koszty produkcji i dostawy. W Polsce – mimo stosunkowo niskiej ceny bezwzględnej energii – przeważają koszty podatków – wskazuje PIE.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ceny
W Ełku protestują przeciwko cenom śmieci. Grupa mieszkańców chce, by opłata była naliczana od 1 osoby

30-osobowa grupa mieszkańców Ełku przyszła dzisiaj do ratusza, żeby protestować przeciwko cenom śmieci i sposobowi naliczania opłat. Pierwszy protest był w czerwcu i chociaż pracowała wspólna...

Zamknij
RadioOlsztynTV