Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ceny paliw, inflacja i waloryzacja emerytur tematami audycji My, Wy, Oni

Fot. M. Rutynowski

O cenach paliw, inflacji i waloryzacji rent i emerytur w audycji My, Wy, Oni. Dziś w audycji wzięli udział politycy z regionu.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Konrad Sajkowski, Konfederacja (Nowa Nadzieja),
  • Sylwia Jaskulska, Polskie Stronnictwo Ludowe, wicemarszałek województwa,
  • Władysław Mańkut, Nowa Lewica, współprzewodniczący partii w regionie,
  • Jarosław Słoma, zasiadający w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
  • Jerzy Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Temat 1

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o wszczęciu postępowania wskutek zawiadomień m.in. od części miejskich spółek komunikacyjnych oraz osób fizycznych w związku z cenami paliw na przełomie obecnego i poprzedniego roku. Od 1 stycznia przywrócono w Polsce 23-procentowy podatek VAT na paliwa takie jak ropa naftowa, benzyna i gaz ziemny. Mimo przywrócenia 23-procentowego VAT-u ceny paliw na stacjach nie wzrosły, ponieważ w ostatnim dniu 2022 roku Orlen obniżył hurtowe ceny o 12 procent.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek dodaje, że paliwo w Polsce niezmiennie należało i wciąż należy do najtańszych w całej UE. Co sądzą goście audycji o aktualnych cenach paliw i co może przynieść kontrola?

Temat 2

Inflacja w strefie euro sięgnęła w grudniu 2022 roku 9,2 proc. w porównaniu z grudniem 2021 – podał w piątek Eurostat. Jeszcze w listopadzie wzrost cen konsumpcyjnych wynosił 10,1 proc. rok do roku. Ekonomiści spodziewali się wyhamowania drożyzny, ale nie aż takiego.

Polska: Inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok do roku wobec konsensusu na poziomie 17,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Nowe dane są znacznie niższe, niż prognozowali eksperci. Czy Europa i Polska mają szczyt inflacji za sobą?

Temat 3

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że waloryzacja emerytur w tym roku wyniesie co najmniej 250 złotych. Jak powiedziała Marlena Maląg, minimalna emerytura od 1 marca będzie wynosiła 1 588,44 złotych. Z kolei wiceminister finansów stwierdził, że w 2023 roku „mamy 70 mld zł na waloryzację i dodatkowe świadczenia dla emerytów. Jest to możliwe dzięki mądrej polityce”.

Posłuchaj audycji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystkie gminy chcą sprzedawać węgiel na preferencyjnych zasadach

Wszystkie warmińsko-mazurskie gminy podpisały umowy na realizację rządowego programu dystrybucji węgla na preferencyjnych zasadach. Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek informuje, że za surowiec odpowiadają w regionie...

Zamknij
RadioOlsztynTV