Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

CBOS zapytał Polaków, czy chcą aby prezydent podpisał tzw. piątkę dla zwierząt

Fot. Agnieszka Chmielewska

Ponad połowa społeczeństwa popiera ustawę o ochronie zwierząt i chce, żeby prezydent Andrzej Duda ją podpisał. Wśród zwolenników ustawy znajdują się wyborcy wszystkich partii politycznych – wynika z badania CBOS przeprowadzonego na przełomie września i października.

Ankietowani mieli odpowiedzieć na pytanie: Czy, Pana(i) zdaniem, Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, nazywaną potocznie w mediach „piątką dla zwierząt”, której celem jest poprawa ochrony zwierząt w Polsce?.

Ponad połowa (56,6 proc.) badanych odpowiedziała twierdząco (odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak”), natomiast swój sprzeciw wobec uchwalenia proponowanej ustawy wyraziło jedynie 18,7 proc. ankietowanych (odpowiedzi „zdecydowanie nie” i „raczej nie”). 8,1 proc. nie ma zdania w tej kwestii, ponieważ nie słyszała wcześniej o ustawie. Pozostali odpowiedzieli „trudno powiedzieć” (14,8 proc.) lub odmówili odpowiedzi na pytanie (1,7 proc.).

Z badania wynika, że tzw. piątkę dla zwierząt popierają zarówno mieszkańcy dużych miast (64,5 proc.), jak i wsi (55,5 proc.).

Aż 68,7 proc. ankietowanych, którzy deklarują znajomość ustawy i głosowali na PiS, chce żeby prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. piątkę dla zwierząt. – Co ciekawe, nowelizację pochwala także znaczna część (54,1 proc.) wyborców PSL, partii, która głośno oponuje przeciwko uchwaleniem ustawy” – czytamy w komunikacie.

Producenci mięsa i futer twierdzą, że są głosem społeczeństwa i bronią jego interesów. Kolejne badania pokazują jednak, że polskie społeczeństwo pragnie lepszej ochrony prawnej zwierząt, a jedyne interesy, jakich bronią hodowcy, są ich własne. Badanie CBOS potwierdza, że troska o dobro zwierząt nie ma barw politycznych, a zwolennicy „piątki dla zwierząt” są liczni wśród wyborców wszystkich partii

– powiedział cytowany w komunikacie prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki Paweł Rawicki.

Do badania CBOS odniósł się także prezes Fundacji Viva! Cezary Wyszyński.

Warto zauważyć, że wyniki badań przemawiają jednoznacznie za rozwiązaniami zawartymi w nowelizacji, pomimo trwającej od kilku tygodni kampanii dezinformacji zorganizowanej przez hodowców zwierząt na futra. Jeśli prezydent się wahał, a chce uszanować wolę większości społeczeństwa, to powinien tę podpisać ustawę i wesprzeć zmiany, dzięki którym nasz kraj znajdzie się w czołówce państw chroniących zwierzęta

– powiedział Wyszyński.

Badanie zostało przeprowadzone między 30 września a 9 października br. na reprezentatywnej grupie 1133 osób, a jego wyniki zostały opublikowane 16 października przez organizacje Otwarte Klatki oraz Viva! Akcja dla Zwierząt.

Źródło: rud/godl (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, PSL, PiS, prezydent, CBOS, Piątka dla zwierząt
Premier Mateusz Morawiecki: Będą odszkodowania dla rolników i hodowców w związku z „piątką dla zwierząt”

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odszkodowania dla rolników i hodowców w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Podczas konferencji prasowej przedstawił propozycje zmian do projektu. Szef...

Zamknij
RadioOlsztynTV