Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Caritas archidiecezji warmińskiej gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. „Od ręki mamy 140 miejsc”

Fot. Ł. Węglewski

Caritas archidiecezji warmińskiej jest gotowy do przyjęcia potencjalnych uchodźców z Ukrainy w ośrodku w Rybakach koło Olsztyna – poinformował rzecznik prasowy kurii archidiecezjalnej w Olsztynie ks. Marcin Sawicki.

– Zgłosiliśmy wojewodzie gotowość przyjęcia uchodźców z Ukrainy – poinformował ks. Marcin Sawicki i dodał, że jako miejsce ich pobytu wskazano ośrodek w Rybakach niedaleko Olsztyna. Znajduje się w nim 140 miejsc hotelowych. Są gotowe „od ręki” i nie ma potrzeby dowożenia tam łóżek, czy innych elementów wyposażania.

Jeśli będzie taka potrzeba uchodźcy będą także mogli przebywać w sali gimnastycznej, na terenie ośrodka w Rybakach jest też możliwość rozbicia namiotów

– podkreślił ks. Sawicki.

Ośrodek w Rybakach gościł już uchodźców z Ukrainy. Było to w 2015 roku, gdy po wybuchu zamieszek w Donbasie ewakuowano mieszkających tam Polaków.

Wcześniej gotowość przyjęcia 420 uchodźców ogłosił Elbląg – to miejsca w salach gimnastycznych przy szkołach. W Olsztynie 60 miejsc może zostać udostępnionych w należącym do miejskiej spółki hotelu.

Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek powiedział, że urząd nie będzie informował, ilu uchodźców mogą przyjąć samorządy z regionu. W ostatnim czasie od samorządów zbierano informacje, ile na ich terenie jest ośrodków, w których w razie potrzeby można rozlokować uchodźców z Ukrainy.

Fot. Ł. Węglewski

Fot. Ł. Węglewski

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, Caritas, Ukraina, wsparcie, uchodźcy, Rybaki
MSZ: obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium

W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę, obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie powinni natychmiast opuścić jej terytorium - przekazało...

Zamknij
RadioOlsztynTV