Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Były rektor WSPol w Szczytnie usłyszał prokuratorski zarzut. Czy zmuszał innych do pisania prac naukowych?

Fot. Adam Chmielewski

Były komendant rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie inspektor Marek F. usłyszał zarzut nadużycia uprawnień dotyczący powiększenia własnego dorobku naukowego przez nieuprawnione wykorzystanie dorobku podległych sobie pracowników.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski potwierdził, że Markowi F. postawiono zarzutu. Były komendant rektor jest podejrzany o przestępstwo z art. 231 par. 2 kk polegające na nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bądź osobistej. Za ten czyn grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak informowała Polska Agencja Prasowa w styczniu 2020 roku, w wyniku przeprowadzonej przez MSWiA kontroli, na podstawie zebranego materiału, w tym wyjaśnień kilkudziesięciu pracowników uczelni, nie potwierdzono, aby komendant rektor korzystał z pomocy osób zatrudnionych w WSPol przy pisaniu monografii habilitacyjnej lub też wykorzystywał ich dorobek naukowy. We wnioskach pokontrolnych podkreślono, że w prokuraturach i w sądach toczą się sprawy dotyczące byłych pracowników uczelni, co mogło być również powodem negatywnych działań z ich strony przeciwko komendantowi rektorowi.

W listopadzie 2019 roku zakończyła się jedna ze spraw cywilnych o ochronę dóbr z pozwu WSPol przeciwko byłemu pracownikowi uczelni, w wyniku której zawarto ugodę. Pozwany stosowne przeprosiny przysłał do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i zamieścił je na łamach lokalnej prasy.

Według kontrolerów, odebrano wyjaśnienia od osób, które były współautorami publikacji albo potencjalnie mogły mieć wiedzę na temat działalności naukowej komendanta-rektora. Stwierdziły one, że nie były nakłaniane i nie wydawano im poleceń mających na celu dopisanie komendanta-rektora do ich publikacji. Nie potwierdzono także udziału merytorycznego innych osób w tworzeniu pytań i konstruowaniu ankiety będącej narzędziem badawczym – podało wówczas MSWiA.

 

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WSPol, kontrola, zarzut, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, MSWiA, komendant rektor
To służba wyjątkowa. Uroczyste obchody Święta Policji w Szczytnie

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie zorganizowano dziś obchody Święta Policji. Inspektor doktor habilitowana Iwona Klonowska, komendant-rektor szczycieńskiej uczelni, podkreślała, że ubiegły rok był trudny, ale...

Zamknij
RadioOlsztynTV