Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Byliśmy białą plamą na mapie Polski”. W Dobrym Mieście można było posłuchać muzycznych skarbów sprzed 200 lat

Fot. fotolia

Po 200 latach będzie można słuchać utworów muzycznych, których zapisy nutowe odnaleziono w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.

Jak mówi dyrektor biblioteki ksiądz dr Tomasz Garwoliński są to prawdziwe skarby.

To utwory, które przez 200 lat poszły w zapomnienie. Teraz jest szansa, żeby ta muzyka ożyła i żeby znowu ją usłyszeć.

00:00 / 00:00

Utwory zabrzmiały wieczorem na dziedzińcu kolegiaty w Dobrym Mieście. Był to pierwszy z trzech koncertów w kościołach historycznej Warmii, gdzie kapele muzyczne istniały już od XVI wieku. Specjalnie na potrzeby projektu „Musica Warmiensis” stworzono zespół wokalno-instrumentalny „Cappella Warmiensis Restituta”. Grają i śpiewają muzycy specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej. To ważne dla Warmii i Mazur wydarzenia.

Jest to ważne dla regionu, ale  też w skali całej Polski.  Do tej pory, w pewnym sensie, byliśmy białą plamą na mapie Polski, jeśli chodzi o kompozytorów i utworu wykonywane kiedyś, w dawnych czasach. Znamy Nowowiejskiego, ale co było przed nim?

00:00 / 00:00

Pierwszy koncert odbył się w Dobrym Mieście. Kolejne 25 lipca w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie i 25 sierpnia w katedrze we Fromborku.

 

Autor: M.Sadowska
Redakcja: B.Świerkwoska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, Frombork, Olsztyn, Dobre Miasto, skarb, nuty, Hisianum, dawna muzyka, Musica Warmiensis
W Pasłęku spotkała się młodzież z Warmii i Mazur

Po raz szesnasty do Pasłęka przyjechała śpiewająca młodzież z całego województwa, by wziąć udział w Przeglądzie Wokalnym "Talent 2019". Prawie setka uczestników została podzielona na pięć...

Zamknij
RadioOlsztynTV