Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Brakuje neonatologów na oddziałach noworodkowych w regionie


Na Warmii i Mazurach brakuje 20 lekarzy neonatologów. Skutkiem może być zamykanie oddziałów lub, tak w szpitalu powiatowym w Biskupcu, czasowe wstrzymywanie ich pracy.

Trudna sytuacja w placówce w Biskupcu powtarza się nawet kilka razy w roku, obecnie oddział jest zamknięty do 19 kwietnia.

Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli, który przyjrzał się pracy sześciu szpitali w regionie pokazał, że nie jest dobrze.

NIK zwraca uwagę, że trudna sytuacja oddziałów noworodkowych w połączeniu ze spadkiem liczby urodzeń w ostatnich latach stwarza realne zagrożenie likwidacji tych oddziałów

– powiedział szef NIK Marian Banaś.

Młodzi lekarze nie chcą robić specjalizacji z neonatologii. Dlatego, jak mówi wojewódzki konsultant w tej dziedzinie dr Norbert Dera, trzeba zastanowić się nad sensem utrzymywana oddziałów we wszystkich szpitalach.

Każdy chce mieć jak najbliższej, jak najlepiej i jak najszybciej. Biorąc pod uwagę możliwość zabeczenia chyba lepiej jest, żeby było mniej ośrodków, ale właściwie zabezpieczonych z pełną strukturyzacją neonatologii i poczuciem pełnego bezpieczeństwa jeśli chodzi o porody w danych ośrodkach niż rozczłonkowanie i niepewność funkcjonowania

– dodał.

Według danych z 2022 roku na Warmii i Mazurach urodziło się mniej niż 10 tysięcy dzieci, 3 lata wcześniej około 13 tysięcy.

Posłuchaj relacji

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Biskupiec, zdrowie, lekarz, noworodek, szpital, choroba, specjalista, neonatolog, odział
Porody domowe. Posłuchaj audycji Na Zdrowie

Kiedyś porody domowe były powszechne i nie wzbudzały zdziwienia. Jak jest dzisiaj? Warto przypomnieć, że poród w domu jest w Polsce legalny. Zgodnie z rozporządzeniem o...

Zamknij
RadioOlsztynTV