Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Brakuje miejsc w hospicjach i na oddziałach paliatywnych. „Coraz więcej młodych choruje na nowotwory”

Fot. Adobe Stock

Przedstawiciele hospicjów twierdzą, że miejsc na oddziałach medycyny paliatywnej i w hospicjach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest zdecydowanie zbyt mało.

Potrzeby w zakresie opieki paliatywnej są coraz większe,  także ze względu na pandemię COVID-19. Co gorsza, w ostatnim czasie niektóre szpitale zlikwidowały takie oddziały. Tymczasem potrzeba pomocy osobom nieuleczalnie chorym jest bardzo duża.

Pacjentów mamy bardzo dużo od zawsze, natomiast ich przybywa z roku na rok. Również okres pandemii, gdy był zastój w szeroko pojętej diagnostyce, to teraz obserwujemy pacjentów niezdiagnozowanych, a już z rozsianym nowotworem

– mówi Teresa Kocbach, dyrektor olsztyńskiego hospicjum „Palium” i wojewódzki konsultant pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

00:00 / 00:00

Co istotne, w zdecydowanej większości przypadków problem dotyczy osób, których rodziny chcą się nimi zajmować, ale nie są w stanie zorganizować właściwej opieki.

Walka z bólem wymaga podawania określonych środków, których w warunkach domowych nie można podać. Rodziny bardzo nas wspierają, ale potrzeby społeczeństwa są coraz większe. Z jednej strony społeczeństwo się starzeje, a z drugiej strony na choroby nowotworowe zapada coraz więcej młodych ludzi, którym też trzeba pomóc

– mówi Jolanta Kłoczewska, wiceprezes Stowarzyszenia „Palium”.

00:00 / 00:00

Trzeba pamiętać, że leczenie paliatywne wymaga zaangażowania wielu specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, ale też psychologów.

Otaczamy też opieką rodziny pacjentów, które lepiej lub gorzej radzą sobie z chorobą bliskiego, jego odchodzeniem i potem z żałobą. Bo świadczymy pomoc psychologiczną także osobom, których bliscy odeszli, a byli naszymi podopiecznymi

– mówi psycholog Karolina Dąbrowska-Chołostiakow.

W województwie warmińsko-mazurskim w stacjonarnych hospicjach i na szpitalnych oddziałach opieki paliatywnej jest obecnie dostępnych niespełna 80 miejsc. W najbliższą niedzielę, 10 października, obchodzimy Światowy Dzień Hospicjów i Medycyny Paliatywnej.

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, nowotwór, opieka, hospicjum, chory
Rusza pilotażowy program. Mieszkanki Elbląga będą mogły wypożyczać urządzenie do monitorowania płodu

Ciężarne z Elbląga będą mogły wypożyczać urządzenia do monitorowania płodu. Zapisy badania będą na bieżąco monitorowane przez specjalistów i w razie nieprawidłowości, pacjentka zostanie poinstruowana, co...

Zamknij
RadioOlsztynTV