Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Brakuje inwestycji na Żuławach. „Wały są dziurawe jak ser szwajcarski”

Fot. M. Ślęzak

Mimo coraz większej skali ochrony przeciwpowodziowej Żuław, ich mieszkańcy nadal nie są bezpieczni. Tak wynika z analiz przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Jak mówił prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, jedną z przyczyn zagrożenia jest brak funduszy na realizację koniecznych inwestycji.

Przyznane limity powodują, że podejmowane są te działania, na które wystarcza pieniędzy, a nie te, które są najpilniejsze. Tymczasem brak tych inwestycji stwarza ryzyko katastrofy na terenie Żuław i aglomeracji gdańskiej

– stwierdził.

Odrębnym problemem, na który wskazuje NIK jest rosnąca populacja bobrów europejskich, które niszczą wały przeciwpowodziowe.

Jest tylko gorzej. Bo koszenie wałów nie zmniejsza populacji bobrów. Bobry mają się u nas tak doskonale, że trudno określić, jaka jest ich populacja na dzień dzisiejszy. A nasze wały są podziurawione jak dobry ser szwajcarski

– mówi wójt gminy Markusy Dorota Wasik.

W połowie ubiegłego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wydała zgodę na odstrzał bobrów i niszczenie ich nor na terenie Żuław Wiślanych. W styczniu to zarządzenie zostało doprecyzowane.

Do końca 2027 roku możliwa jest eliminacja do 200 osobników rocznie oraz niszczenie i usuwanie do 2000 nor rocznie

– powiedziała rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli działania ograniczające populację bobrów nie wpływają na poprawę stanu zagrożenia powodzią na Żuławach. W podobnym tonie wypowiadają się mieszkańcy Markus.

Najdroższe zwierzęta na świecie (…) Jestem rolnikiem i mam działkę na której pokazały się bobry. Dziura jest potężna, wpadłem w nią ciągnikiem. Pewnie jak ją zasypię, to znowu się pokaże to samo. One już przeniosły się w pola, nawet jak jedzie się wieczorem, widać jak stoją na szosach

– dodali.

Na inwestycje w zakresie ochrony Żuław w latach 2018-2023 wydano ponad 221 milionów złotych. Łączna kwota niedoboru środków – według autorów kontroli – przekracza miliard złotych. Wnioski pokontrolne trafiły do Ministerstwa Infrastruktury i Wód Polskich.

Posłuchaj relacji Michaliny Rozbickiej

Żuławy. Fot. M. Rozbicka

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Żuławy, podtopienia
Najwyższa Izba Kontroli: Żuławy nadal zagrożone powodziami

Pomimo wielu działań Żuławy nadal są mocno zagrożone powodziami. Tak wynika z ostatniej kontroli przeprowadzonej przez NIK. Jak oceniła Najwyższa Izba Kontroli, choć zrealizowane przez Wody...

Zamknij
RadioOlsztynTV