Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bożenna Ulewicz, Patryk Kozłowski: Muzeum pod Grunwaldem to inwestycja ponadpartyjna i nasze dobro narodowe

Bożenna Ulewicz i Patryk Kozsłowski. Fot. BSC

O przyszłości muzeum Bitwy pod Grunwaldem rozmawiali w Porannych Pytaniach radni sejmiku województwa z Prawa i Sprawiedliwości: Bożenna Ulewicz i Patryk Kozłowski. Bożenna Ulewicz jest też rzeczniczką wojewody, Patryk Kozłowski na co dzień jest związany z muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Kilka dni temu w Olsztynie zaprezentowano plany budowy i projekt wykonawczy nowego całorocznego muzeum. Nowy budynek powstałby przy drodze między Grunwaldem a Stębarkiem. Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że „Grunwald to marka, która jest bardzo istotna dla regionu ale ważna także dla Polski i Europy”.

Bożenna Ulewicz

Muzeum Grunwaldzkie ma swoją historię. To bardzo dobra informacja, że Muzeum Grunwaldzkie straci status miejsca sezonowego i za kilkanaście miesięcy (…) Będziemy mogli odwiedzać muzeum całoroczne. Sukces ma wielu ojców, a klęska tylko jednego. Nie można zapomnieć, że w pierwszym okresie finansowania RPO ze środków unijnych na Warmii i Mazurach był już zamysł wybudowania Muzeum Grunwaldzkiego. Działo się to w kadencji 2006-2010, kiedy zasiadałam w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Niestety doszło wówczas do pewnego tąpnięcia i zrezygnowano z tego pomysłu. Za tą pewnego rodzaju klęską stał ówczesny wicemarszałek Piotr Żuchowski, który później został wiceministrem kultury. To nie jest moje oskarżenie. W 2008 roku ogólnopolskie gazety Rzeczpospolita i Wprost pisały, że „w gruzach legła przebudowa Grunwaldu” i „wiceminister przegrał pod Grunwaldem”. Dlaczego przegrał? Okazało się, że będąc wicemarszałkiem województwa nie dopilnował projektu i nie doszacował kosztów inwestycji. W pewnym momencie projekt wartości 10 milionów euro, z których miano zagospodarować Pola Grunwaldzkie i wybudować muzeum, został podzielony na dwa etapy. Na 2010 rok zrealizowano etap pierwszy i zagospodarowano pola.

Marek Lewiński: Kiedy był ten moment, w którym powiedziano, że możemy powtórnie wykorzystać unijne środki , których być może zapomniano?

Patryk Kozłowski

Radnym sejmiku zostałem w 2010 roku i od tamtej pory na różne sposoby próbowałem ponownie zainteresować władze samorządowe dokończeniem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wydawało się, że będzie to możliwe w 2011 lub 2012 roku. Okazało się jednak, że nie ma takich pieniędzy. W kolejnych latach pojawiła się informacja, że nie będzie też środków na unijnych z drugiej perspektywy. Wszystko zmieniło się w roku 2015 kiedy PiS wygrał wybory. Podjęliśmy wtedy kolejne kroki, żeby muzeum powstało. Było to z dzisiejszym wicewojewodą Sławomirem Sadowskim, który był wówczas przewodniczącym komisji kultury. Po raz kolejny zainteresowaliśmy samorząd województwa, udaliśmy się do wiceministra kultury Jarosława Sellina i usłyszeliśmy zapewnienie, że te pieniądze się znajdą. Warunek: projekt ponownie musi się znaleźć w kontrakcie terytorialnym.

Marek Lewiński: Nie chce mi się wierzyć, żeby sympatycy i politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego nie chcieli wybudować muzeum.

Patryk Kozłowski

Jest to inwestycja ponadpartyjna. Jest to nasze dobro narodowe.

Bożenna Ulewicz

Może potrzebna była do tego wola polityczna i lepsze podejście do tego czym jest dziedzictwo narodowe.

Marek Lewiński: Projekt budowy muzeum całorocznego w Grunwaldzie został wpisany do Kontraktu Terytorialnego i wstępnie pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego. Cel jest jeden. Ci, którzy przyjadą do nowego muzeum nie będą oceniać przez kogo zostało wybudowane, liczy się co zagwarantuje ono turyście.

Bożenna Ulewicz

Można mieć pretensję, że zmarnowano parę lat. Ma to być nowoczesne muzeum (…) Będzie to profesjonalna placówka jej koszt to 21 milionów złotych, z czego ponad 15 milionów to unijne dofinansowanie.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Bożenną Ulewicz i Patrykiem Kozłowskim

00:00 / 00:00

Redakcja: BSC

Więcej w muzeum, Grunwald, Ulewicz
Ostrogi rycerskie i krzyżackie monety. Poszukiwacze skarbów wykopali nowe artefakty pod Grunwaldem

Grupa miłośników historii z Polski, Norwegii i Danii zakończyła kilkudniowe poszukiwania na polach bitwy pod Grunwaldem. W czwartych międzynarodowych badaniach archeologicznych uczestniczyło kilkudziesięciu naukowców. Poszukiwacze śladów...

Zamknij
RadioOlsztynTV