Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Boli cię gardło i masz chrypę? To może być rak. W Olsztynie wykonasz bezpłatne badania

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie prowadzi bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku nowotworów głowy i szyi. O tych schorzeniach mówi się niewiele, a liczba chorych z roku na rok rośnie.

Nowotwory głowy i jamy ustnej stanowią ok. 5 procent wszystkich nowotworów w Polsce. Każdego roku przybywa 6 tys. nowych pacjentów. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie zaobserwowali od rozpoczęcia pandemii wzrost zachorowań o 30 procent. Problem dotyczy coraz młodszych osób, a przyczyną 70 procent nowotworów jamy ustnej i gardła środkowego jest wirus HPV.

Badanie składa się z kilku etapów. Pierwszym jest badanie kliniczne pacjenta, czyli sprawdzamy błony śluzowe, zęby, gardło. Jeśli jest taka potrzeba to kierujemy pacjenta na badania dodatkowe: od USG, przez diagnostykę radiologiczną po badanie tomografem czy rezonansem

– mówiła dr n. med. Anna Dudzińska-Filkiewicz.

Aby skorzystać z badania należy zgłosić się do lekarza rodzinnego bądź stomatologa po skierowanie do Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej USK w Olsztynie. Akcja potrwa do końca października.

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, nowotwór, badanie
Nowotwory głowy i szyi. Zgłoś się na badania profilaktyczne

Rośnie liczba chorych na nowotwory głowy, jamy ustnej i szyi. Schorzenia te stanowią ok. 5 procent wszystkich nowotworów w Polsce. Każdego roku przybywa 6 tysięcy nowych...

Zamknij
RadioOlsztynTV