Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bogusława Orzechowska: Trudno jest przywrócić prawdę historyczną

Senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska. Fot. Agnieszka Podbielska

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych budzi wiele emocji – przyznaje senator PiS Bogusława Orzechowska. Gość Porannych pytań powiedziała, że wpływ na to mają lata propagandy komunistycznej, która oczerniała żołnierzy walczących z sowiecką dominacją w Polsce. 

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wciąż dzieli polskie społeczeństwo. Większość Polaków obchodzi święto, ale część wciąż uważa, że jest to dzień bandytów i morderców. Bogusława Orzechowska uważa, że za takie postrzeganie święta odpowiada propagandowy przekaz, jaki miał miejsce po 1945 roku.

Myślę, że bardzo duże znaczenie ma to, czego byliśmy uczeni od 1945 roku. Wszystkie wiadomości, które dostawaliśmy w szkołach często dotyczyły zakłamywania historii. Ponieważ żołnierze wyklęci walczyli o Polskę i właściwie przeciwko sprawowaniu władzy przez Związek Radziecki, to stali się bandytami, osobami wykluczonymi. Oni sami byli zamykani, ich rodziny tępione. Ta propaganda zrobiła swoje.

W tym tygodniu senator Orzechowska prezentowała w Iławie tzw. piątkę Kaczyńskiego, której założenia mają zapewnić zwycięstwo w tegorocznych wyborach –  zarówno do Europarlamentu, jak i do sejmu. Jej zdaniem każdy z przedstawionych elementów jest ważny, a na szczególną uwagę zasługuje zwolnienie z podatku PIT dla pracowników, którzy nie ukończyli 26 lat.

Bogusława Orzechowska zwróciła także uwagę na program ,,Mama 4 plus” (ruszył 1 marca) przyznający emerytury matkom, które wychowały minimum czworo dzieci.

Kolejnym tematem był obowiązek wysyłania raportów do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, który zacznie działać od 1 kwietnia 2019 roku. To system , który ma sprawić, że leki refundowane nie będą wywożone z Polski. Od 1 kwietnia apteki i szpitale, działy farmacji szpitalnej oraz hurtownie będą musiały raz na dobę raportować, ile mają wszystkich leków dostępnych na receptę, refundowanych i nierefundowanych, ile ich sprzedały i jakie mają braki.

System monitorowania dotyczy kontroli i dystrybucji leków. Cały czas zdarzają się sytuacje, w których pacjent nie dostaje danego leku w aptece, ponieważ np. został rozprowadzony lub wywieziony za granicę. Główny cel tego programu dotyczy tego, aby leki zostały na miejscu i były przeznaczone dla tych, którzy ich potrzebują. 

Na zakończenie rozmowy poruszona została sprawa prac nad powołaniem Agencji Badań Medycznych, które są obecnie prowadzone w senacie.

Do wysłuchania Porannych pytań z Bogusławą Orzechowską zaprasza Krzysztof Kaszubski

00:00 / 00:00

Redakcja: Ł.Węglewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Prawo i Sprawiedliwość, senator
Bogusława Orzechowska: Mieszkańcy najuboższych regionów najbardziej skorzystają z udogodnień zapowiedzianych przez rząd

W Nowym Mieście Lubawskim senator PiS Bogusława Orzechowska podkreśliła, że rząd cały czas pracuje nad kolejnymi udogodnieniami dla Polaków. 500 złotych na każde dziecko, likwidacja podatku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV