Bliższe spotkania – 31.03.2020
Bezdomność w czasie epidemii koronawirusa, system pracy olsztyńskiego WORD-u oraz apele ratowników o nieokłamywanie ich – to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiała Izabela Malewska.
W Polsce obowiązuje stan epidemii. W związku z tym na co dzień mierzymy się ze stresem, który często wywołany jest lękiem. Boimy się wyjść z domu do sklepu, do apteki, spotkać osoby, które być może są chore. W cyklu „ porady psychologa” Dariusz Nowicki radził, jak walczyć z tym lękiem. Posłuchaj rozmowy.
Natomiast w cyklu „przepisy od dietetyków i kucharzy” dr Anna Hinburg, dietetyk kliniczny z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie polecała batoniki z daktyli i gulasz z łopatki wieprzowej z pieczarkami i czerwoną papryką. Sprawdź przepis.
Epidemia koronawirusa uderzyła w różne dziedzina życia, także te związane z motoryzacją.
Aby zapobiec rozprzestrzeniania się koronawirusa Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wstrzymał egzaminy na kierowców. Jak wygląda sytuacja tych, którzy mieli przystąpić do egzaminu na prawo jazdy oraz jak wygląda sytuacja na stacjach kontroli pojazdów mówił Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący z WORD w Olsztynie.
Osoby samotne, bezdomne, ubogie są najbardziej narażone na skutki związane z koronawirusem. Potrzebują pomocy. Jakie rozwiązania z myślą o tych osobach w tym trudnym czasie przygotowała Caritas Archidiecezji Warmińskiej mówił ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas.
Ratownicy medyczni wystosowali w internecie apel, żeby osoby dzwoniące do służb ratowniczych nie zatajały faktu, że miały kontakt z osobą zarażoną, osobą, która powróciła z zagranicy lub że są na kwarantannie. Są to jednostkowe przypadki, ale się zdarzają i narażają całe zespoły ratunkowe na kwarantannę powiedział Krzysztof Jurołajć – ratownik medyczny, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
O tym, że ratownicy medyczni mierzą się z ogromnym balastem emocjonalnym mówiła Małgorzata Obara-Gołębiowska, psycholog.
Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska