Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 31.01.2020

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Długi, Tydzień Małżeństwa, Galeria Mazurskiego Portretu oraz projekt ekologiczny łączący dwa olsztyńskie przedszkola to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Gosia Sadowska.

Polacy są coraz bardziej zadłużeni. Średnia wartość zaległego zobowiązania przypadająca na osobę wzrosła w całym kraju, ale najbardziej w województwie mazowieckim o o 881 złotych na osobę, w województwie kujawsko-pomorskim o 482 złote i w województwie warmińsko-mazurskim o 479 złotych na osobę.

Według raportu przygotowanego przez BIG InfoMonitor na koniec 2017 roku 2,5 mln Polaków miało problemy z terminową spłatą kredytów. Rekordzista, 61-latek z Lubelszczyzny miał zadłużenie przekraczające 66 mln. złotych.

Jak nie wpaść w pułapkę długów, co zrobić, kiedy kończy się nam płynność finansowa? Radziła Bożena Malewska – doradca finansowy.

Posłuchaj rozmowy

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce rozpada się prawie co drugie małżeństwo, a najwięcej rozwodów jest na Warmii i Mazurach i w Lubuskiem.

W tym roku już po raz szósty w naszym kraju i po raz trzeci w Olsztynie będzie organizowany Tydzień Małżeństwa – inicjatywa międzynarodowa prowadzona od 1997 roku. Tydzień Małżeństwa odbywa się w 22 krajach zawsze od 7 do 14 lutego. Jego ideą jest promocja małżeństwa. O byciu mężem i żoną mówiła Iwona Dziak – organizatorka Tygodnia Rodziny.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

W spisie powszechnym w 2011 roku jako jedyną identyfikację etniczną bycie Mazurem wskazało zaledwie 149 osób.

Galeria Mazurskiego Portretu – akcja polegająca na zbieraniu zdjęć współczesnych Mazurów i pokazania ich na specjalnej wystawie oraz w katalogu opatrzonym komentarzem historycznym. Fotografie można nadsyłać do końca lutego.

Jak wygląda współczesny Mazur i o idei akcji opowiadał Waldemar Mierzwa, pomysłodawca Galerii Mazurskiego Portretu, wydawca i autor książek o regionie, popularyzator historii i kultury mazurskiej.

Posłuchaj rozmowy

Trwa realizacja oryginalnego projektu, którego jednym z celów jest edukacja ekologiczna. Dwa olsztyńskie przedszkola połączy 2,5 kilometrowa ścieżka ekologiczna, z której będą mogli korzystać przedszkolaki z innych placówek, mieszkańcy Olsztyna i turyści odwiedzający nasze miasto.

O projekcie opowiadali Gabriela Browarska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Pluszowego Misia i Przemysław Fabisiak, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2.

Posłuchaj rozmowy

D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w długi, Tydzień Małżeństwa
Rośnie liczba bankructw konsumenckich. Mieszkańcy Warmii i Mazur są zadłużeni na prawie 3 miliardy złotych

Miesięcznie ogłaszanych jest około 600 bankructw konsumenckich - informuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. W pierwszej połowie tego roku sądy ogłosiły 3 tysiące 700 upadłości konsumenckich. Liczba...

Zamknij
RadioOlsztynTV