Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe Spotkania – 10.05.2023

W Bliższych Spotkaniach o kłopotliwych wiosennych alergiach i coraz częściej widzianych na Warmii i Mazurach zorzach polarnych. Gospodarzami audycji byli Izabela Malewska i Maciej Świniarski.

Co roku zwiększa się liczba osób cierpiących z powodu alergii. Specjaliści oceniają, że w krajach rozwiniętych alergie dokuczają prawie 1/4 dorosłych i ponad 1/3 dzieci. W Polsce takich osób jest około 15 milionów. Szacuje się, że około 40 procent Polaków ma alergię objawową. Około 25 procent z nas cierpi na alergiczny nieżyt nosa, a u 10 procent rozwijają się objawy astmy oskrzelowej.

Wiosną przyroda budzi się do życia i zaczynają kwitnąć drzewa, krzewy i kwiaty. To szczególnie trudny czas dla alergików. Dopiero ochłodzenie i deszczowa pogoda mogą przynieść odrobinę ulgi – podkreśliła lekarz alergolog Magdalena Zakrzewska.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Zorze polarne na Warmii i Mazurach. Dlaczego możemy je obserwować coraz częściej? Czym jest to spowodowane? Gościem audycji był dr Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Zorza polarna nad Polską. Fot. Krzysztof Paciorkowski

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za I. Malewska

 

Więcej w alergia
Naukowcy z Olsztyna szukają „szczepionki” na alergię pokarmową

"Wyniki naszych badań mogą stanowić krok w stronę opracowania metod leczenia pacjentów z alergią" - poinformowała autorka badań dr hab. Dagmara Złotkowska z Zakładu Immunologii i...

Zamknij
RadioOlsztynTV