Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Biskup Jacek Jezierski: Ze zmartwychwstania płynie pokój i nadzieja, że wszystko się poukłada

Fot. Przemysław Getka

Zmartwychwstanie Chrystusa powinno być fundamentem dla naszych trudnych przeżyć, których aktualnie doświadczamy – mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn ksiądz Jacek Jezierski, biskup diecezji elbląskiej.

Biskup w rozmowie z Markiem Lewińskim wspomniał o radości, którą powinniśmy przeżywać podczas Wielkanocy. Jednak jak zauważył,  radość nie zawsze zagości we wszystkich domach.

Sprawa radości podczas Wielkanocy jest złożona, bo święta te są rzeczywiście świętami radości. Przeżywamy je jednak różne. Czasami przeżywamy je dotknięci bólem, chorobą i trudno jest znaleźć wtedy radość

W całym kraju obowiązują wprowadzone przez rząd ograniczenia. Dotyczą także wiernych, uczestniczących w nabożeństwach kościelnych. Biskup zaznaczył, że kościoły w całym kraju przestrzegają wytycznych sanitarnych. Zachęcił jednak do przeżywania świąt w domu.

W tym roku potrzebujemy cierpliwości, spokojnego przyjęcia ograniczeń wywołanych epidemią. Trzeba przetrwać ten trudny czas, tak nietypowy dla nas. Trzeba zrezygnować z wielu obyczajów i obrzędów, do których byliśmy przyzwyczajeni

Zamknięte kościoły to sytuacja nieznana współczesnym chrześcijanom. Jest tym bardziej nietypowa, gdyż dotyczy okresu, w których wierni powinni licznie gromadzić się w świątyniach.

Zazwyczaj było tak, że przy różnych kataklizmach dziejowych chrześcijanie gromadzili się w miejscach kultu. Był taki czas w Warszawie, przed powstaniem styczniowych, że kościoły były zamknięte przez 1,5 roku. (…) Trzeba podtrzymywać kontakt z bliskimi, znajomymi na odległość, podtrzymywać wspólnotę w inny sposób niż to jest możliwe. (…) W Wielki Czwartek możemy w mniejszych grupach zjeść wspólnie wieczorny posiłek i wspominać historię, gdy Jezus ustanowił eucharystię i kapłaństwo.

W jakim duchu zatem dobrze przeżyć święta, które spędzimy z dala od rodziny, ogarnięci panującą pandemią? Biskup Jezierski podkreślił, że wydarzenia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa są fundamentem dla naszych obecnych doświadczeń.

To ze zmartwychwstania płynie pokój i nadzieja, że wszystko się poukłada i będziemy mogli wspólnotowo przeżywać następne miesiące. W zmartwychwstaniu Chrystusa jest fundament dla wszystkich naszych rozwiązań życiowych, dla poczucia sensu w tym co doświadczamy jako bezsensowne i chaotyczne

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z biskupem Jackiem Jezierskim.

00:00 / 00:00

Redakcja: Ł.Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biskup, Wielkanoc, zmartwychwstanie
Bliższe spotkania – 06.04.2020

Obchody Wielkiego Tygodnia, gdy obowiązują ograniczenia liczby osób uczestniczących we mszy świętej oraz życie i praca w czasach koronawirusa - to tematy, na które z gośćmi...

Zamknij
RadioOlsztynTV