Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezrobocie w kraju na stałym poziomie. Jaka jest sytuacja na Warmii i Mazurach?

Bezrobocie na Warmii i Mazurach rośnie od sierpnia, kiedy wynosiło 7,6 procent. Aktualne dane z października mówią o stopie bezrobocia w regionie na poziomie 8,3 procent.

Takie dane przekazał nam wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Wiesław Drożdzyński.

Mamy zarejestrowanych w naszym województwie 38 900 osób. Stopa bezrobocia dla naszego województwa to 8,3%, dla kraju – 5,1%. Mamy takie powiaty, w których stopa bezrobocia jest jeszcze niska – w mieście Olsztynie to 1,9%, 4,4% w Iławie, 6,2% w Nidzicy.

00:00 / 00:00

Z drugiej strony są powiaty graniczące z obwodem kaliningradzkim, gdzie stopa bezrobocia jest wysoka.

Najwyższą mamy w powiecie bartoszyckim – 18,6%, później jest Kętrzyn – 17,9% i Braniewo – 16,6%.

00:00 / 00:00

W ciągu ostatnich 10 miesięcy zgłoszono do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie 38 825 ofert pracy – jest to o 6 tysięcy ofert mniej niż w tym samym czasie zeszłego roku.

Dyrektor Drożdżyński dodał, że Warmia i Mazury nie są już regionem z najwyższą stopą bezrobocia w kraju. O pół procent wyższe jest na Podkarpaciu – tak wynika z nowych przeliczeń GUS-u, który uwzględnił wyniki ostatniego spisu powszechnego w rolnictwie.

Bezrobocie w Polsce w październiku wyniosło 5,1 procent. Utrzymało się więc na takim samym poziomie, jak we wrześniu. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szacunkiem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu października wyniosła 796 tys. wobec 801,7 tys. miesiąc wcześniej i 910,1 tys. przed rokiem.

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko

Oferty pracy z regionu. Ruszył nowy portal Radia Olsztyn

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, bezrobocie
Nielegalnie zatrudnił prawie 80 obcokrajowców. Na trop wpadła straż graniczna

Kilkudziesięciu nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców wykazała kontrola, którą u prywatnego pośrednika pracy przeprowadzili strażnicy graniczni z Olsztyna. O jaką firmę chodzi i gdzie skierowano pracowników powiedziała Radiu...

Zamknij
RadioOlsztynTV