Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezrobocie, reforma planistyczna i porozumienie ws. Turowa. Słuchaj audycji My, Wy, Oni

Bezrobocie w województwie, reforma planistyczna przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a także porozumienie ws. Turowa. To tematy audycji publicystycznej MY, Wy, Oni, z udziałem polityków z regionu. Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Konrad Sajkowski – Konfederacja
  • Sylwia Jaskulska – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Monika Falej – Lewica
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość.

TEMAT 1

Stopa bezrobocia w regionie wyniosła pod koniec grudnia 8,6%. Średnia krajowa to 5,4%. Do powiatów z najwyższym odsetkiem bezrobotnych należą te położone wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim: kętrzyński (18%), braniewski (16,8%) i bartoszycki (16,4%). Najniższa stopa bezrobocia jest w Olsztynie (2,3%). Pod koniec grudnia liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 42,6 tys. osób. W styczniu liczba ta wzrosła do 44 tysięcy osób.

Największy problem jest z osobami, które nie mają kwalifikacji zawodowych. To prawie 1/3 wszystkich zarejestrowanych. Drugą taką grupą są osoby z niskim poziomem wykształcenia.

TEMAT 2

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada reformę przepisów planistycznych. Jeden z przygotowywanych projektów uchwał zakłada stworzenie tzw. „ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego”. Gminy miałyby stworzyć go obowiązkowo – mówił w Mrągowie wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński. Rząd chce sfinansować przygotowanie tych planów z Krajowego Planu Odbudowy. Najpierw Polska musi jednak zakończyć spór z Komisją Europejską, żeby nad Wisłę popłynęły pieniądze z KPO.

TEMAT 3

Minister środowiska Czech potwierdziła, że Praga otrzymała od Polski 45 mln euro w ramach porozumienia ws. kopalni Turów. Natomiast rzecznik czeskiego rządu poinformował, że do kancelarii TSUE wysłano żądanie wycofania skargi. Licznik kar zatrzymał się w momencie, kiedy Czesi wycofali swój pozew z TSUE, czyli 4 lutego.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezrobocie, WY, my, oni, Turów
Warmińsko-Mazurskie na czele niechlubnej listy. Podano dane dotyczące bezrobocia

W styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 5,6 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To o 0,2 pkt. proc. więcej niż...

Zamknij
RadioOlsztynTV