Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezrobocie lekko w górę

Z szybkiego szacunku Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w styczniu bezrobocie wyniosło 5,4% podczas gdy miesiąc wcześniej 5,1 procent. W porównaniu ze styczniem 2023 roku stopa bezrobocia była niższa o 0,1 pkt proc.

W rejestrach na koniec ubiegłego miesiąca było o 19,8 tys. mniej bezrobotnych niż rok wcześniej. W styczniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 96,4 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, to o 28,4 tys. więcej niż miesiąc wcześniej i o 4,5 tys. więcej niż w styczniu 2023 roku.

Eksperci spodziewali się lekkiego wzrostu bezrobocia w zimie. Jest to związane z czynnikami sezonowymi, czyli dużym ograniczeniem prac sezonowych na przykład w budownictwie.
Pełne dane na temat stopy bezrobocia w styczniu Główny Urząd Statystyczny opublikuje 23 lutego.

W tegorocznym budżecie zapisano, że bezrobocie wyniesie na koniec roku 5,2%. Z kolei według danych europejskiego urzędu statystycznego, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w listopadzie ubiegłego roku 2,8 proc. Utrzymujemy się w czołówce, zajmując pod tym względem trzecie miejsce, po Czechach i Malcie. Bezrobocie w Unii Europejskiej wynosiło w tym okresie 5,9 proc., a w strefie EURO 6,4 proc.

Eurostat stosuje inną metodę obliczania stopy bezrobocia niż GUS. Prezentuje wyniki raz na kwartał.

Redakcja: A. Niebojewska za IAR

Więcej w praca, bezrobocie, ministerstwo
Od pomysłu do realizacji. Bezrobotni otrzymają wsparcie na nowy start

Utworzenie 248 miejsc pracy zakłada nowy projekt Banku Żywności i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP w Olsztynie. Chodzi o promocję przedsiębiorczości społecznej...

Zamknij
RadioOlsztynTV