Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpłatne szczepienia nastolatków. Chronią przed wieloma nowotworami

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV to program Ministerstwa Zdrowia skierowany zarówno do chłopców, jak i dziewczynek z rocznika 2010 i 2012. Do takiego szczepienia uprawionych jest w Polsce około 700 tysięcy nastolatków.

Do tej pory zaszczepiło się już ponad 84 tysiące z nich. Wirus HPV odpowiada m.in. za wiele nowotworów. Lekarz Sławomir Ogórek ze szpitala dziecięcego w Olsztynie namawia do korzystania z bezpłatnego szczepienia.

Jeżeli się zarazimy wirus przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Wirus brodawczaka jest bezpośrednią przyczyną wielu groźniejszych chorób niż choroby zakaźne. Jest odpowiedzialny za nowotwory złośliwe, popularnie nazywane rakami, zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców

– wyjaśnił.

Szczepionka jest podawana w dwóch dawkach. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci przez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w przychodni lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: I.Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Szczepionka, która chroni przed rakiem

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, szczepienie, nowotwór, szczepionka, HPV
Nowatorskie zabiegi w szpitalu w Olsztynie. „To ogromne wyzwanie dla lekarzy”

Seria nowatorskich zabiegów w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Placówka dołączyła do grona szpitali, w których wykonuje się operacje wstawiania metalowych stentów w układzie moczowym. Takie...

Zamknij
RadioOlsztynTV