Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpieczeństwo w sieci. Specjaliści kształcą się w Nidzicy

Jest jedną z szesnastu placówek w Polsce, która kształci żołnierzy informatyków. Trwa program Ministerstwa Obrony Narodowej „CYBER.MIL z klasą”, realizowany w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy.

To zapewni nam wyszkoloną kadrę, która będzie potrafiła działać w cyberprzestrzeni. Ważne jest też to, żeby młodzi ludzie mieli świadomość zagrożeń w wirtualnym świecie i w ogóle się tym interesowali (…) Największym atutem dla absolwentów tego kierunku będzie zdecydowanie łatwiejszy start na studia informatyczne (…)

– wyjaśnia porucznik Filip Borucki z wojskowego Regionalnego Centrum Informatyki w Olsztynie, które zapewnia szkole wsparcie merytoryczne.

00:00 / 00:00

W klasie o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” można nauczyć się m.in. podstaw kryptografii, algorytmiki, bezpieczeństwa w sieci oraz zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji.

Przewidziano również zajęcia praktyczne w jednostkach resortu obrony narodowej. Później całą tę wiedzę można wykorzystać na studiach wojskowych z zakresu cyberbezpieczeństwa, informatyki i przedmiotów ścisłych.

Nauka trwa cztery lata. Klasa liczy maksymalnie piętnastu uczniów. Pierwsze oddziały ruszyły w tym roku szkolnym. Trwa nabór do kolejnych roczników.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Piasecka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, bezpieczeństwo, internet, nauka, edukacja, Nidzica, klasa, informatyka, cyberprzestrzeń, MON, cyberbezpieczeństwo
Ćwiczenia Defender Europe 22 w Orzyszu. To sprawdzian sił NATO

7 tysięcy żołnierzy z państw NATO wzięło udział w manewrach Defender Europe 22. Na poligonie pod Orzyszem odbyło się ćwiczenie wieńczące manewry. Wzięły w nich udział...

Zamknij
RadioOlsztynTV