Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie służył do precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Mikroakcelelator trafił do szpitala uniwersyteckiego

Fot. UWM

Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, we wtorek 20 września, dotarł mikroakcelerator liniowy ZAP-X , który umożliwia przeprowadzanie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. To supernowoczesne urządzenie do precyzyjnych zabiegów chirurgicznych, unikatowe w Polsce i na świecie.

Mikroakcelerator ważący 27 ton i zajmujący dwie naczepy w podróż do Olsztyna wyruszył już 7 lipca z Zachodniego Wybrzeża USA. Na statek został załadowany na Wschodnim Wybrzeżu i stamtąd dotarł do portu w Hamburgu. Z Hamburga ciężarówkami do Olsztyna wyruszył w piątek 16 września. Jest podstawowym urządzeniem Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy szpitalu uniwersyteckim.

Ośrodek buduje firma Synektik z Warszawy, która wygrała przetarg na zakup mikroakceleratora, jego dostawę, montaż, szkolenie oraz projekt i wykonanie ośrodka. Na jej zlecenie budynek zaprojektowała pracownia architektoniczna AGL-Architekci z Warszawy, a wybuduje spółka Asgard też z Warszawy.

Budowa zaczęła się 13 lipca. Potrwa jeszcze miesiąc lub dwa, w zależności od pogody. Do zakończenia zostało nam wykonanie elewacji i wyposażenie pomieszczeń

– informuje Tomasz Kuczmarski, koordynator projektu.

Obecnie trwa montaż mikroakceleratora. Powinien być gotowy do końca tego tygodnia. Potem nastąpi jego kompletacja, uruchomienie i kalibracja

– dodaje.

Mikroakcelerator liniowy ZAP-X umożliwia prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Jest szczególnie przydatny do nieinwazyjnego usuwania nowotworów mózgu, twarzoczaszki, szyi, a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. ZAP-X zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Dzięki zastosowaniu superprecyzyjnego mikroakceleratora liniowego cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce zaatakowane przez nowotwór. Dodatkowo urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie. Natomiast zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu, w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i jeśli np. pacjent mimowolnie poruszy się, promieniowanie natychmiast się wyłącza.

To urządzenie pozwoli nam utworzyć ośrodek unikalny nie tylko w Polsce, ale jeden z pierwszych tego typu na świecie. Będziemy mogli z submilimetrową precyzją usunąć ognisko raka, przerzut, zmiany powodujące lekooporną padaczkę, zlikwidować uporczywy ból przy niezwykle trudnych do leczenia neuralgiach nerwów czaszkowych

– wyjaśnia prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM.

– Dodatkowo to urządzenie nie wymaga specjalnego bunkra z żelbetonu. Promieniowanie jest zatrzymywane dzięki wbudowanym w nie osłonom. Personel medyczny jest bezpieczny – wylicza prof. Nawrocki.

ZAP-X został umieszczony w jednokondygnacyjnym budynku o powierzchni 233 m2. Jest on połączony z istniejącym już budynkiem nr 5, w którym znajduje się Oddział Rehabilitacji Neurologicznej. Oddział ten będzie jednak przeniesiony do nowego skrzydła szpitalnego. W zwolnionych przez niego pomieszczeniach znajdzie się zaplecze mikroakceleratora.

Jedna ze ścian ośrodka jest przeszklona i mikroakcelerator będzie przez nią widoczny. Na czas badań ściana będzie zasłaniana.

Fot. UWM

Fot. UWM

Fot. UWM

Redakcja: M. Rutynowski za UWM

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Uniwersytecki Szpital Kliniczny, mikroakcelerator liniowy
Szpital uniwersytecki otrzyma nowoczesny sprzęt. Urządzenie waży 27 ton!

Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie oficjalnie rozpoczęła się budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi. Podstawowym urządzeniem placówki będzie mikroakcelerator liniowy ZAP X umożliwiający prowadzenie...

Zamknij
RadioOlsztynTV