Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie oferować wsparcie rodzin i seniorów oraz pomoc socjalną. W Elblągu powstanie Centrum Usług Społecznych

Fot. A. Pastuszka

Centrum Usług Społecznych za 2,5 mln zł, wspierające zarówno potrzebujących pomocy socjalnej, ale też oferujące kompleksowe wsparcie rodzin z małymi dziećmi czy seniorów powstanie w Elblągu. Umowę z samorządowcami podpisała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak powiedziała w środę w Elblągu minister Maląg, powołanie Centrów Usług Społecznych to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Wyjaśniła, że na terenie całego kraju ma powstać 30 takich pilotażowych placówek; Elbląg po Koszalinie jest drugim miastem, w którym podpisano umowę na powołanie instytucji. Na 3-letni pilotażowy program dla 30 centrów przeznaczono 100 mln zł.

Jak wskazała minister Maląg, Centra Usług Socjalnych to będą instytucje dające „kompleksowe wsparcie dla rodzin zarówno z małymi dziećmi jak i seniorów, jak i realizujące inicjatywy związane z wolontariatem”.

Dodała, że działalność Centrów Usług Socjalnych będzie „przejawiać się w nowatorskim spojrzeniu na świadczenie usług socjalnych”.

Cieszę się, że będziemy mogli realizować te zadania i będą one służyć mieszkańcom. Usługi będą świadczone w jednym miejscu i ich jakość będzie na coraz to wyższym poziomie

– dodała.

Wicewojewoda warmińsko-mazurski Aleksander Socha powiedział, że działalność Centrum Usług Socjalnych będzie szersza niż instytucji samorządowych zajmujących się opieką socjalną.

Wskazał, że centra usług socjalnych będą realizować zarówno pomoc socjalną, skierowaną do najbardziej potrzebujących, ale też otworzą się na środowiska lokalne i świadczyć będą usługi społeczne odpowiadając na potrzeby mieszkańców.

Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak dodał, że ważne będzie zdiagnozowanie środowiska lokalnego i określenie jego potrzeb. W Elblągu Centrum Usług Socjalnych powstanie na bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecnie MOPS oferuje pomoc psychologiczną, terapeutyczną, pracują w nim asystenci rodziny, koordynatorzy rodziny a w planach jest także wsparcie z zakresu psychiatrii środowiskowej czy opieki wytchnieniowej.

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

 

Autor: Agnieszka Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, Aleksander Socha, Marlena Maląg
Robert Gontarz: „Za rządów PiS powstało lub odtworzono 127 posterunków policji”. Poseł spotkał się z mieszkańcami gminy Iłowo-Osada

Przywracanie i budowa nowych posterunków policji w małych gminach było tematem konferencji prasowej posła PiS Roberta Gontarza przed posterunkiem policji w gminie Iłowo-Osada. Warto zwrócić uwagę,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV