Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie kolejna próba reanimowania zabytkowej Kolei Nadzalewowej

Kolej nadzalewowa. Fot. Wojciech Andrearczyk

Kolej Nadzalewowa Elbląg-Braniewo ma szansę na reaktywację z rządowego programu Kolej Plus – uważa radny sejmiku warmińsko- mazurskiego dr Marcin Kazimierczuk z Prawa i Sprawiedliwości.

Po raz drugi złożył on wniosek do zarządu województwa, by ten aplikował o 85-procentowe dofinansowanie modernizacji zabytkowej trasy. Pierwsza próba została odrzucona. Teraz radny złożył inicjatywę uchwałodawczą, którą podpisało pięciu radnych z klubu PiS. Projekt stanie pod obrady na sesji 26 marca.

Modernizacja Kolei Nadzalewowej jest ważna w perspektywie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną i rozwoju portów w Elblągu i w Tolkmicku. Kolej to nie tylko atrakcja turystyczna, potrzebna będzie do przewozu towarów – podkreśla inicjator uchwały.

Kolej Nadzalewowa ma już prawie 130 lat. Jeszcze do początku XXI wieku były regularne kursy pociągów. Później, jako nieopłacalna, została wyłączona z użytkowania. Próby reanimowania tej atrakcji były podejmowane przez samorządy m.in. Elbląga, Tolkmicka, Fromborka i Braniewa, przez przewoźników i miłośników kolei żelaznych.

Kolej Nadzalewowa. Fot. M. Stankiewicz

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pociąg, Elbląg, kolej, Braniewo
W lesie komunalnym w Elblągu staną odłownie na dziki

Dwie odłownie, mające zmniejszyć populację dzików, staną w lesie komunalnym w Elblągu. To efekt rozporządzenia powiatowego lekarza weterynarii w związku z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Jedna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV