Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będą konsultacje społeczne w sprawie Zatorzanki. „Liczymy na wypracowanie dobrego projektu”

Będą konsultacje społeczne w sprawie hali targowej Zatorzanka w Olsztynie. Sprawa wygaszenia handlu w budynku była powodem wielu protestów – mieszkańców Zatorza, kupców z pobliskiego targowiska i niektórych radnych.

Dla wielu osób to miejsce ważne nie tylko ze względu na handel i możliwość zrobienia zakupów, ale też kulturowo i sentymentalnie. Zatorzanka wpisała się w krajobraz Zatorza, była miejscem spotkań. Pod petycją w obronie obiektu, która wpłynęła do ratusza podpisało się blisko 2,5 tysiąca osób. Władze Olsztyna opierając się jednak na kosztach utrzymania Zatorzanki zdecydowały o jej zamknięciu z końcem roku.

– Hala w ostatnich latach pustoszała, było coraz mniej najemców, do tego ciągle rosną koszty jej utrzymania – mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, który zarządza obiektem i dodaje, że to główny powód decyzji o zamknięciu obiektu do czasu znalezienia pomysłu na jej zagospodarowanie.

Ponad 800 tys. zł to kwota, którą w przyszłym roku musiałoby wyłożyć miasto, aby utrzymać Zatorzankę w obecnym stanie. Co więcej – niskie zainteresowanie wynajmem powierzchni handlowej i podwyżki za media oznaczałyby dla kontrahentów w 2023 r. opłat o 400% w porównaniu do obecnie obowiązujących.

00:00 / 00:00

Według szacunków ZDZIT-u prace remontowe dachu, który jest największym problemem budynku pochłonęłyby kolejne ponad 3 mln zł, których nie ma w miejskiej kasie. Miasto nie ma póki co planu, co zrobić z budynkiem.

– Przedstawiciele rady osiedla zawnioskowali więc o organizację konsultacji i wypracowanie wspólnej strategii – mówi Tomasz Janus, przewodniczący rady z Zatorza.

Liczymy na to, że wypracowany zostanie taki projekt, który będzie uwzględniał oczekiwania mieszkańców, a nie potrzeby ratusza czy pana prezydenta.

00:00 / 00:00

Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza potwierdza, że jest zgoda na konsultacje ws. Zatorzanki:

Chcielibyśmy wysłuchać mieszkańców zanim zdecydujemy o przeznaczeniu tego miejsca. Przeprowadzimy konsultacje społeczne ws. przyszłości tego budynku. Planujemy jedno spotkanie z mieszkańcami, a później będziemy zbierać uwagi i wnioski do przygotowanego protokołu. Będzie je można składać również elektronicznie.

00:00 / 00:00

Konsultacje odbędą się od 1 do 31 marca.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zatorze, Olsztyn, podwyżki, urząd miasta, konsultacje społeczne, ZDZiT, Zatorzanka
Będzie nowa noclegownia dla bezdomnych. W obecnej dach się sypie a ściany pękają

Trwa poszukiwanie wykonawcy nowego obiektu, który zastąpi obecny, wysłużony budynek przy ul. Towarowej w Olsztynie. Rozpoczęcie prac jest zaplanowane na następny rok. Obiekt, w którym teraz...

Zamknij
RadioOlsztynTV