Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Baza historycznych zdjęć zostanie zdigitalizowana przez Instytut Północny. „Jesteśmy pionierami”

Fot. R. Lesiński

85 tysięcy historycznych zdjęć z bazy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zostanie zdigitalizowanych przez pracowników Instytutu Północnego. Właśnie podpisano umowę.

– Dzięki temu zabezpieczone zostaną cenne zdjęcia robione do dokumentacji od lat 40. ubiegłego wieku – mówi dyrektor instytutu dr Jerzy Kiełbik.

To jest ogromna praca całego zespołu urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zaczął działać po II wojnie światowej, zbierając i dokumentując dziedzictwo nie tylko architektoniczne, ale i ruchome widoczne na zdjęciach.

00:00 / 00:00

Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Barton cieszy się ze współpracy, która pozwoli na publiczne udostępnienie historycznych fotografii.

Powstanie baza archiwum cyfrowe, które będzie publicznie udostępnione. Każdy, kto interesuje się historią, architekturą regionu, będzie robił jakieś opracowania czy monografie, będzie mógł z tego skorzystać. Z tego, co wiem, to żaden wojewódzki urząd ochrony zabytków w Polsce na razie się czegoś takiego nie podjął, więc jesteśmy pionierami.

00:00 / 00:00

Na zdjęciach są nie tylko zabytkowe budynki, ale także na przykład kapliczki i przydrożne krzyże.

Fot. R. Lesiński

Autor: R. Lesiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w digitalizacja, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, podpisanie umowy
Gąski będą miały obwodnicę. „Rozwiązujemy problemy najmniejszych miejscowości”

Obwodnica kojarzy się z drogą omijającą miasto. Rzadko się zdarza, żeby obwodnica była budowana po to, żeby ominąć wieś. Tak będzie w Gąskach w powiecie oleckim....

Zamknij
RadioOlsztynTV