Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Baterie w rowerach elektrycznych – czy można przedłużyć ich żywotność?

Aby rowery elektryczne spełniały swoje zadanie w praktyce, warto przyjrzeć się bliżej bateriom. To od nich zależy, jak długo będziesz mógł korzystać ze wspomagania na trasie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przedłużyć żywotność akumulatora. Podpowiemy Ci też, co wpływa na zasięg elektryka. 

Pojemność baterii w rowerach elektrycznych – najważniejsze informacje

Rowery elektryczne są wyposażone w baterię, najczęściej litowo-jonową. Każda z nich ma swoją określoną pojemność określaną w watogodzinach (Wh). Im wyższa wartość, tym dłużej będziesz mógł korzystać z napędu elektrycznego w swoim jednośladzie. Każdy producent podaje też informacje o tym, jaki dystans jesteś w stanie pokonać na jednym ładowaniu. Mimo wszystko to tylko sugestia. W dalszej części artykułu dowiesz się, co w praktyce wpływa na czas działania elektryka.

W dużej mierze to od pojemności baterii będzie zależało to, ile kosztuje rower elektryczny. Warto zwrócić uwagę na ten parametr. Szczególnie jeśli chcesz pokonywać dłuższe dystanse, a także podróżować na nieco dłuższych odcinkach, niż niewielki, sąsiedzki sklep, czy oddalone o 4-5 km miejsce pracy. W przypadku dalszych wypraw i trudniejszych terenów warto zainwestować w baterię o mocy większej niż 350 Wh.

Wszystkie rowery elektryczne są wyposażone w baterię, która ma pewną żywotność. Określa się ją w cyklach ładowania, np. 1000. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z napędu elektrycznego nie będzie później możliwe. Stopniowo akumulator będzie tracił swoją pojemność, np. zachowując 60-70% pierwotnej wartości.

Akumulator może mieć dodatkowe udogodnienia, takie jak wskaźnik naładowania. Trzeba też przyjrzeć się bliżej jego umiejscowieniu, wadze oraz wymiarom. Mogą to być istotne parametry, które przełożą się na przyjemniejszą jazdę.

Jak przedłużyć żywotność baterii w rowerach elektrycznych?

Masz rower elektryczny MTB, miejski czy też trekkingowy? Każdy z nich wymaga odpowiedniej konserwacji, aby inwestycja sporych pieniędzy się opłaciła. Pielęgnacja akumulatora jest jedną z kwestii, o której warto pamiętać. Dzięki temu będziesz mógł zadbać o żywotność swojego elektryka. Przede wszystkim do ładowania zawsze używaj przewodów dołączonych do danego roweru elektrycznego. Najlepiej jeszcze przed pierwszym użyciem zapoznaj się z instrukcją od producenta, znajdziesz w niej wiele praktycznych porad.

Staraj się nie doprowadzać do sytuacji, w której bateria całkowicie się rozładuje. Odstawienie w takim stanie roweru na dłuższy czas, np. na sezon zimowy, może być bardzo ryzykowne. Uszkodzenie ogniw akumulatora często przekłada się na poważniejsze awarie. Co gorsza, jego ponowne naładowanie może nie być możliwe!

Przechowuj swój rower elektryczny w odpowiednich warunkach, najlepiej w temperaturze pokojowej i przestrzeni wolnej od wilgoci. Ponadto tego typu jednoślad źle znosi skrajne temperatury, dlatego odradza się podróżowania w mrozie czy upale.

Co jeszcze możesz zrobić, aby przedłużyć żywotność baterii w rowerze elektrycznym? Na pewno dbaj o swój jednoślad, czyli uzupełniaj na bieżąco ciśnienie i naprawiaj usterki osprzętu. Producenci rekomendują regularne aktualizowanie oprogramowania. Staraj się dbać o czystość i smarowanie ruchomych komponentów. Pamiętaj też o osuszaniu roweru po deszczu, najlepiej wtedy wyciągnąć baterię.

Pamiętaj, że Romet, polski producent z wieloletnim stażem, ma w ofercie sporo cenionych rowerów elektrycznych – z jego ofertą zapoznasz się tu: https://romet.pl/rowery/elektryczne.

Co zrobić, aby dłużej jeździć ze wspomaganiem elektrycznym?

Pojemność baterii jest kluczowa, jeśli chodzi o czas działania napędu elektrycznego. Warto też przyjrzeć się bliżej dostępnym trybom jazdy. Producenci opracowują specjalne ekologiczne programy, które oszczędzają ogniwo. Warto z nich korzystać.

Niektóre nawyki mogą znacznie pomóc w zwiększeniu zasięgu roweru elektrycznego. Te kluczowe to:

  • płynna jazda,
  • dostosowanie biegów do warunków panujących na szosie,
  • jazda w równym rytmie,
  • rodzaj nawierzchni,
  • całkowita masa roweru,
  • warunki atmosferyczne.

Artykuł sponsorowany

 

Więcej w rower elektryczny
Olsztyn: straż miejska dostała sprzęt wart 135 tysięcy złotych

Cztery rowery z napędem elektrycznym oraz busa do przewozu osób nietrzeźwych - otrzymała straż miejska w Olsztynie. Strażnicy na rowerach są skuteczni, zwłaszcza w takich miejscach...

Zamknij
RadioOlsztynTV