Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bartoszyce w sieci Cittaslow

Bartoszyce. Fot. Łukasz Węglewski

Bartoszyce zostały oficjalnie przyjęte do międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia.

Choć decyzję o wstąpieniu tego miasta do sieci Cittaslow podjął Międzynarodowy Komitet Koordynujący podczas posiedzenia 11 kwietnia, to oficjalny certyfikat potwierdzający członkostwo tego miasta wręczono dopiero teraz.

Powiat bartoszycki, to jeden z nielicznych, który w sieci ma już trzy samorządy. Są to: Bisztynek, Górowo Iławeckie i od niedawna Bartoszyce. O członkostwo stara się również Sępopol.

Droga jednak nie jest łatwa. Aby znaleźć się w Cittaslow, trzeba przejść wiele formalności. Te niejednokrotnie trwają kilkanaście miesięcy. Miasta przyjęte do sieci zobowiązane są m. in. do poprawiania swojej infrastruktury, rewitalizacji obszarów zabytkowych, dbania o tradycje, historię i lokalną kuchnię.

Idea jaka przyświeca sieci, to popularyzowanie szeroko pojętej filozofii dobrego, spokojnego życia w małych i średnich miastach do 50 tysięcy mieszkańców, które nie posiadają rozwiniętego przemysłu.

W polskiej sieci Cittaslow jest 20 miast. Większość z Warmii i Mazur. Są to: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel i Ryn. Do grona miast dobrego życia pretenduje Lidzbark, a w najbliższej przyszłości o akces będą się starać także Orneta, Działdowo i wspomniany Sępopol.

(msier/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bartoszyce
Woda w Bartoszycach nadal nie nadaje się do picia

Jak informuje tamtejszy Urząd Miasta, wodę z kranów można pić tylko po przegotowaniu. A wszystko przez poważną awarię sieci wodociągowej, która wydarzyła się w nocy ze...

Zamknij
RadioOlsztynTV