Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bartosz Grucela: kultura w Olsztynie potrzebuje lepszego finansowania

Konferencja Lewicy. Fot: A. Skrago

– Kultura w Olsztynie potrzebuje lepszego finansowania – o tym mówił podczas konferencji prasowej kandydat Lewicy na prezydenta Olsztyna Bartosz Grucela. To odpowiedź na list otwarty, który środowisko kultury skierowało do kandydatów na prezydenta miasta.      

Zdaniem Bartosza Gruceli finansowanie wydarzeń kulturalnych z krótkofalowych dotacji i konkursów nie rozwiązuje problemu. W opinii kandydata lepsze byłoby stworzenie subwencji kulturalnej, która następnie trafiałaby z budżetu państwa do samorządów, podobnie jak subwencja oświatowa.

Bartosz Grucela podkreślił także, że zarobki pracowników instytucji kultury powinny być corocznie waloryzowane o wskaźnik inflacji, a nakłady na kulturę muszą być wyższe. Zdaniem kandydata nie może powtórzyć się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy zabrakło w budżecie Olsztyna pieniędzy na świąteczny jarmark.

Natomiast kandydatka do rady miasta Małgorzata Matuszewska-Boruc mówiła, że miasto powinno mieć budżet obywatelski przeznaczony na kulturę. – Dwadzieścia procent samorządowych pieniędzy powinno, po konsultacjach z mieszkańcami, być przekazywane na wydarzenia kulturalne – wskazała kandydatka.

Adrian Godlewski, także kandydat do rady miasta, mówił natomiast o pomyśle stworzenia nowej instytucji kultury w Olsztynie. – Biorąc przykład z Torunia, będziemy postulowali o utworzenie muzeum historii naszego miasta – mówił Godlewski. Muzeum, zdaniem kandydata, miałoby w dużej mierze opierać się na wystawach interaktywnych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Konferencja Lewicy. Fot: A. Skrago

Konferencja Lewicy. Fot: A. Skrago

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: Ł. Sadlak

 

Więcej w lewica, Bartosz Grucela
Kandydaci Lewicy chcą przywrócić bezpieczeństwo mieszkańcom Olsztyna

Zdaniem kandydatów Lewicy w wyborach samorządowych, Olsztyn był kiedyś bastionem militarnym. Dziś brakuje schronów, punktu dystrybucji żywności, wody i leków. Lewica chce uzdrowić sytuację i przywrócić...

Zamknij
RadioOlsztynTV