Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bartosz Grucela: Jesteśmy za wprowadzeniem ogólnoeuropejskiej konstytucji. Andrzej Wyrębek: Polska będzie unijnym sługusem

Od lewej Andrzej Wyrębek i Bartosz Grucela. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Czy obecność Polski w Unii Europejskiej powinna zostać wpisana do konstytucji zastanawiali się goszczący w Porannych pytaniach Andrzej Wyrębek z Konfederacji i Bartosz Grucela z Partii Razem. Obaj kandydują w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie.

Przeciwny tego typu inicjatywie jest Andrzej Wyrębek z partii Janusza Korwin-Mikkego, współtworzącej Konfederację.

Prezydent Duda wchodzi w buty komunistyczne. Pamiętamy, bodajże w 1976 roku uchwalono, że Polska będzie sługusem Związku Sowieckiego. Było to ubrane w piękne słowa, ale do tego się sprowadzało. Teraz też tak będzie.

Za wpisaniem do konstytucji obecności Polski w Unii Europejskiej jest Bartosz Grucela z Lewicy Razem. Kandydat do Europarlamentu idzie nawet o krok dalej.

Idziemy z postulatem wprowadzenia ogólnoeuropejskiej konstytucji, żeby w całej Unii były podobne prawa i wartości. Wśród naszych propozycji jest zwiększenie uprawnień Parlamentu Europejskiego.

4 lat temu w frekwencja w wyborach do Europarlamentu w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła zaledwie 17 procent i była najniższa w Polsce. Jak ją poprawić?

Bartosz Grucela z Lewicy Razem chciałby, żeby frekwencja była wyższa, ale uważa też, że ta sprzed 5 lat jest odzwierciedleniem pewnych nastrojów.

Niewielka, 17-procentowa frekwencja, w naszym województwie pokazuje jak bardzo elity europejskie troszczą się o regiony peryferyjne, jakimi są Warmia, Mazury i Podlasie. W tym momencie pokazuje to, że zwykli obywatele nie widzą dokładnie wsparcia inicjatywy Unii Europejskiej.

Innego zdania jest Andrzej Wyrębek z partii Janusza Korwin Mikkego, która współtworzy Konfederację.

Im mniej ludzi idzie do wyborów, tym bardziej są one racjonalne. Idą ci co chcą iść i wiedzą na kogo oddać swój głos. Idą przekonani.

5 lat temu w całym kraju frekwencja w wyborach do Europarlamentu wyniosła 23,83 procent.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia Europejska, Andrzej Wyrębek, Lewica Razem, Bartosz Grucela
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kolejni kandydaci debatowali na antenie Radia Olsztyn

W maju mieszkańcy Unii Europejskiej wybiorą posłów do Parlamentu Europejskiego. Radio Olsztyn przeprowadziło kolejną debatę z udziałem kandydatów startujących z Warmii i Mazur. W debacie radiowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV