Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ASF nie daje za wygraną. Wykryto kolejne ogniska choroby, strefa zagrożenia obejmuje trzy powiaty

Fot. pixabay

Wojewoda warmińsko – mazurski wydał rozporządzenie wprowadzające w trzech powiatach województwa (elbląskim, braniewskim i ostródzkim) strefę zagrożoną afrykańskim pomorem świń. Stało się to po wykryciu ognisk tej choroby w dwóch miejscowościach: Rogajnach i Nowym Cieszynie (obie w gminie Pasłęk).

Obszar zapowietrzony wyznacza się w promieniu 3 kilometrów od ognisk ASF, zagrożony to już 10 kilometrów. Wprowadzenie stref oznacza dla rolników, hodowców i handlarzy całkowity zakaz wywozu i wwozu świń na obszarze wyznaczonym przez rozporządzenie, także w ściśle określonych terminach. To konieczne, bo wirus ASF przenosi się łatwo i nie ma na niego lekarstwa – tłumaczy Jerzy Koronowski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W gminie Pasłęk, w której wykryte zostały ogniska ASF są jeszcze tylko dwa miejsca, w których hodowane są świnie. To niewielkie hodowle. Po raz pierwszy choroba została wykryta w powiecie elbląskim w lipcu ubiegłego roku. Był to jeden przypadek w gminie Młynary. Ale już w tym roku służby weterynaryjne potwierdziły ASF u dzików. Zarządzone zostało ich odstrzelenie.

W marcu na odcinku lasu od Kamionka Wielkiego w gminie Tolkmicko do Próchnika, który jest północno – wschodnią dzielnicą Elbląga, pojawiła się zapora zapachowa, która miała odstraszać dziki. Chodziło o to, by chore zwierzęta nie przenosiły ASF do zachodniej części powiatu elbląskiego i dalej na Pomorze.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba, świnie, trzoda chlewna, afrykański pomór świń, ognisko, ASF
Rośnie liczba zachorowań na odrę. Co miesiąc jest ich tyle, ile do niedawna było w ciągu roku

Najnowszy raport przedstawił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Wynika z niego, że w tym roku zachorowało już ponad 1350 osób. Doktor Aleksander Masny - kierownik Zakładu Wirusologii...

Zamknij
RadioOlsztynTV