Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Artur Chojecki odebrał nominację na wojewodę

Artur Chojecki odbiera nominację z rąk premier Beaty Szydło. Fot. P. Tracz / KPRM

Dzisiaj (8.12) Artur Chojecki  odebrał nominację z rąk premier Beaty Szydło.

Szefowa rządu wręczając nominację wszystkim 16 nowym wojewodom, przypomniała im, że muszą służyć obywatelom.

00:00 / 00:00

Wręczając nominacje Beata Szydło podkreśliła, że nowi urzędnicy są częścią rządowego zespołu i powinni kierować się dewizą „praca i pokora”.

00:00 / 00:00

Premier powiedziała, że obowiązkiem wojewodów będzie nie tylko realizowanie programu tego rządu, ale też słuchanie obywateli. „Dacie radę” – podsumowała premier, kierując swoje słowa do nowych wojewodów.

Dodajmy, że Artura Chojeckiego, który był dotychczas radnym i wiceprzewodniczącym sejmiku województwa, zastąpi w sejmiku Bożena Ulewicz. Sławomira Sadowskiego, który obejmując funkcję wicewojewody, także będzie musiał zrezygnować z mandatu radnego województwa, zastąpiłby Krzysztof Żochowski.

Artur Chojecki po odebraniu nominacji powiedział, że poza realizacją projektów kluczowych z punktu widzenia polityki rządu, jak przygotowanie programu „Rodzina 500 plus”, za swoje priorytety uważa sprawy związane z rozwojem regionu, w tym poprawę infrastruktury drogowej i przekop Mierzei Wiślanej.

Jak mówił, zamierza prowadzić „możliwie szerokie” konsultacje i dlatego chciałby powołać radę społeczno-gospodarczą przy wojewodzie. We współpracy z regionalnym samorządem miałaby ona opiniować sprawy związane ze strategią rozwoju województwa.

„Trochę inaczej widzieliśmy (jako klub PiS w sejmiku) kierunki rozwoju województwa niż koalicja PSL-PO rządząca w samorządzie. Niemniej jednak teraz będzie to płaszczyzna do merytorycznej rozmowy i współpracy, do skonsultowania, a być może pewnego zmodyfikowania tych kierunków” – ocenił.

Nowy wojewoda zapowiedział również, że możliwie pilnie przeanalizuje te problemy, których – w jego ocenie – nie rozwiązały poprzednie władze województwa. Dodał, że ma na myśli m.in. protesty mieszkańców Korsz przeciwko zakładowi utylizacji akumulatorów czy sprawy związane z gospodarką odpadami w regionie.

Na stanowisku wojewody Artur Chojecki zastąpi Mariana Podziewskiego (PSL), który sprawował ten urząd przez ostatnie 8 lat. Zastępcą wojewody ma zostać radny wojewódzki i były senator Sławomir Sadowski, który pochodzi z Pasłęka.

Początkowo na wojewodę był typowany radny wojewódzki i były senator Sławomir Sadowski, który pochodzi z Pasłęka. Natomiast dla Grzegorza Smolińskiego, który był wymieniany jako trzeci z kandydatów PiS do urzędu przedstawiciela Rady Ministrów w województwie, przewidziano inne zadanie w służbie państwowej – powiedział Radiu Olsztyn poseł Leonard Krasulski, szef Prawa i Sprawiedliwości w regionie.

Dodajmy, że Artur Chojecki będzie szóstym wojewodą warmińsko-mazurskim od reformy administracyjnej kraju. Wcześniej tę funkcję pełnili Zbigniew Babalski, Stanisław Szatkowski, Adam Supeł, Anna Szyszka i Marian Podziewski.

…………………………..

Artur Chojecki. Fot. Łukasz Sadlak

Nowy wojewoda warmińsko-mazurski, rozpocznie urzędowanie od przeprowadzenia wewnętrznego audytu – zapowiedział Radiu Olsztyn. To będzie raport otwarcia urzędu wojewódzkiego – mówi Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Artur Chojecki będzie szóstym wojewodą warmińsko-mazurskim od reformy administracyjnej kraju. Wcześniej tę funkcję pełnili Zbigniew Babalski, Stanisław Szatkowski, Adam Supeł, Anna Szyszka i Marian Podziewski.

Nowy wojewoda będzie jutro gościem Porannych Pytań Radia Olsztyn.
Zapraszamy w środę o godz. 8.15.

…………………………..

Artur Henryk Chojecki (urodzony 19 kwietnia 1974 roku w Elblągu) – polityk, samorządowiec, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Absolwent I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Praca

  • pracownik księgarni (1997–1998),
  • Szkoła Podstawowa w Pasymiu – nauczyciel (2002–2005),
  • dyrektor biura senatorskiego Jerzego Szmita (2005–2007),
  • pracownik OHP (od 2007).

Działalność społeczna

  • członek Rady Społecznej Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego,
  • członek Rady Programowej Polskiego Radia Olsztyn,
  • członek Akcji Katolickiej.

Działalność samorządowa – Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego

  • radny III kadencji (2006–2010) – przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego, członek Komisji Strategii Rozwoju, członek Komisji Rewizyjnej,
  • radny IV kadencji (2010–2014) – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
  • radny V kadencji (2014–2018) – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

…………………………..

(gol/as/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski
Wkrótce poznamy nazwisko nowego wojewody

Nowi wojewodowie zostaną powołani jak najszybciej. W tej chwili spływają wnioski - powiedziała premier Beata Szydło. Premier Szydło była pytana na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV