Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wkrótce poznamy nazwisko nowego wojewody

Fot. Łukasz Węglewski

Nowi wojewodowie zostaną powołani jak najszybciej. W tej chwili spływają wnioski – powiedziała premier Beata Szydło.

Premier Szydło była pytana na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu o to, kiedy zostaną powołani wojewodowie. Jak najszybciej. W tej chwili czekam na rozmowy z panem ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Błaszczakiem; spływają wnioski i jak najszybciej będziemy tych zmian dokonywać – odpowiedziała szefowa rządu.

Większość regionalnych struktur PiS rekomendowała już władzom partii kandydatów na nowych wojewodów. Są wśród nich samorządowcy, byli wojewodowie, profesorowie wyższych uczelni. Ich nazwiska działacze PiS wymieniają nieoficjalnie; zastrzegają, że ostateczne decyzje należą do premier.

Według szefa warmińsko-mazurskiej rady regionalnej PiS posła Leonarda Krasulskiego, przedstawiciele wszystkich regionów mieli do wtorku przekazać partyjne rekomendacje kandydatów na wojewodów i wicewojewodów szefowi komitetu wykonawczego PiS Joachimowi Brudzińskiemu, który ma dokonać ich „wstępnej weryfikacji”.

Następnie lista, powiedział Krasulski, ma trafić do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, a później do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który przedstawi nazwiska wraz z rekomendacją premier Beacie Szydło. Działacze PiS w regionach spodziewają się, że nowi wojewodowie otrzymają nominacje w najbliższych dniach, najdalej na początku przyszłego tygodnia.

Poseł Leonard Krasulski powiedział PAP, że parlamentarzyści z naszego województwa rekomendowali pięciu kandydatów na wojewodę i wicewojewodów. Wśród nich jest radny sejmiku i był y senator dwóch kadencji Sławomir Sadowski. Poseł PiS nie chciał ujawnić pełnej listy kandydatów. Według nieoficjalnych informacji na liście osób typowanych na najważniejsze stanowiska w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie są również wiceprzewodniczący sejmiku Artur Chojecki i były wiceprezydent Elbląga Janusz Hajdukowski.

Dotychczasowi wojewodowie z PO i PSL złożyli dymisję wraz z ustępującym rządem Ewy Kopacz. Ich następców powoła premier na wniosek ministra odpowiedzialnego za sprawy administracji publicznej. W poprzednim rządzie była to kompetencja szefa resortu administracji i cyfryzacji, obecnie – ministra spraw wewnętrznych i administracji; przewiduje to nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej przyjęta przez nowy Sejm i podpisana przez prezydenta.

(pap/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Beata Szydło
Skład rządu Beaty Szydło komentują politycy z WiM

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że komitet polityczny PiS podjął decyzje co do składu rządu. Kandydatka na premiera Beata Szydło przedstawiła jego skład. Wśród kandydatów na...

Zamknij
RadioOlsztynTV