Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tymczasowo aresztowany za próbę zabójstwa dziecka. 20-latek ukrywał się pod Krakowem

Fot. KWP Olsztyn

Sąd Rejonowy w Bartoszycach aresztował na trzy miesiące Patryka N. podejrzanego o znęcanie się oraz usiłowanie zabójstwa 8-miesięcznego dziecka. Poszukiwanego listem gończym 20-latka z Bartoszyc policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali koło Krakowa.

Patryk N. jest podejrzany o to, że spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu 8-miesięcznego dziecka swojej konkubiny – mówi rzecznik warmińsko-mazurskiej policji aspirant Tomasz Markowski.

Dziecko do dziś wymaga intensywnej rehabilitacji. Od tamtego czasu, 20-latek wiedząc, że grożą mu poważne konsekwencje, ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Jak się okazało, 20-latek żeby uniknąć odpowiedzialności za zło, które spowodował, opuścił powiat bartoszycki. Znalazł dorywczą pracę i wynajął mieszkanie pod Krakowem. Właśnie po powrocie z pracy do domu został zatrzymany przez olsztyńskich policjantów. Był zaskoczony ich pojawieniem się przed mieszkaniem i nie stawiał oporu.

00:00 / 00:00

20-latek usłyszał m.in. zarzuty znęcania się, usiłowania zabójstwa i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Adam Barczak poinformował, że sąd aresztując 20-letniego Patryka N. wskazał, że zebrany w sprawie materiał dowodowy w dużym stopniu uprawdopodabnia, że podejrzany dopuścił się popełnienia zarzucanych mu czynów.

Zastosowanie tymczasowego aresztowania uzasadnione jest realną obawą, że podejrzany przebywając na wolności mógłby próbować bezprawnie wpływać na zeznania świadków oraz ukrywać się przed organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości, utrudniając w ten sposób postępowanie.

Mężczyzna ukrywał się, by uniknąć odpowiedzialności za znęcanie się nad 8-miesięcznym dzieckiem swojej małoletniej partnerki.

Do tych zdarzeń miało dochodzić w okresie od kwietnia do 6 maja 2022 roku w Bartoszycach

– podał sędzia Barczak.

Początkowo prokuratura w Bartoszycach przedstawiła Patrykowi N. zarzuty spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka. Mówił bowiem, że niemowlę spadło z łóżeczka i dlatego ma krwiaka na mózgu. Pierwsze wstępne opinie lekarzy nie wykluczały takiej wersji zdarzeń. 20-latek nie przyznał się wtedy do znęcania się nad dzieckiem. Prokuratura zastosowała wobec niego policyjny dozór.

Prowadząca śledztwo w sprawie urazów dziecka prokuratura w czasie prowadzonych czynności otrzymała ze szpitala dokumentację, która wykazała, że dziecko poza bardzo groźnym dla jego zdrowia krwiakiem, ma też złamane rączki i nóżki.

Takie obrażenia powstają na skutek szarpania małego dziecka, czy rzucania nim

– powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prokurator Daniel Brodowski.

Dodał, że gdy tylko prokuratura uzyskała opinie ekspertów wskazujące na to, że dziecko było ofiarą przemocy domowej zdecydowała o zmianie zarzutów dla 20-latka na usiłowanie zabójstwa dziecka i znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na wiek.

Niestety, tych zarzutów prokurator nie mógł przedstawić, bo 20-latek najpierw wyprowadził się od partnerki, przestał stawiać się na dozór i znikł

– powiedział prokurator Brodowski. Dodał, że prokuratura uzyskała w sądzie list gończy. Dziś sąd wydłużył okres tymczasowego aresztu do 8 maja.

Dziecko, które krzywdził Patryk N. pozostaje teraz pod opieką prawną babci, wciąż wymaga intensywnej rehabilitacji i specjalistycznej opieki lekarskiej.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Niebojewska/B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bartoszyce, policja, dziecko, zatrzymanie, poszukiwania, ważne, video, uwaga
Joe Biden: atak na jednego z członków NATO, jest atakiem na wszystkich – to święta przysięga

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła się we wtorek po południu wizyta prezydenta USA Joe Bidena w...

Zamknij
RadioOlsztynTV