Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Arcybiskup Górzyński o mandatum, czyli myciu nóg wiernym

Metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Dziś Wielki Czwartek. Dzień ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia Kościół rozpoczyna Triduum Paschalne, podczas którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Liturgia w tym czasie wspomina ostatnią wieczerzę Chrystusa z uczniami, ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. W Wielki Czwartek, we wszystkich kościołach katedralnych, biskup ordynariusz wraz z kapłanami z całej diecezji odprawia mszę św., podczas której poświęca oleje Krzyżma Świętego, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczeniu chorych, bierzmowania  i święceń kapłańskich. Odprawiane tego dnia uroczystości kościelne symbolizują gromadzenie się uczniów Jezusa na ostatniej wieczerzy. Podczas wieczornej liturgii  biskupi i kapłani dokonują obrzędu umycia nóg, który symbolizuje służebny charakter kapłaństwa i realizację Chrystusowego testamentu „wzajemnej miłości”.

Marek Lewiński: Dlaczego w Wielki Czwartek kapłani myją wiernym nogi?

Arcybiskup Józef Górzyński: To jest tzw mandatum. Każdy, kto słucha ewangelii, która mówi o ostatniej wieczerzy, czyli tym wydarzeniu, podczas którego zostaje ustanowiony sakrament święceń czyli kapłaństwo i sakrament eucharystii, może usłyszeć tę piękną scenę, która zrobiła, jak wiemy, ogromne wrażenie na apostołach, obmycia nóg apostołom. To jest oczywiście gest, który ściśle wiąże się z sakramentem święceń, inaczej nazywany jest kapłaństwem służebnym. Otrzymujemy w tym sakramencie kapłaństwo, tzw. hierarchiczne, którego jest synonimem. Tak też  jest  nazywany w dokumentach kościoła. Zamiast o kapłaństwie hierarchicznym mówimy kapłaństwo służebne. Właśnie poprzez nawiązanie do tego wydarzenia, w którym Chrystus bardzo jasno pokazuje na czym polega ta funkcja.

Marek Lewiński: I takim sługą myjącym nogi wiernym jest też  Arcybiskup Metropolita Warmiński?

Arcybiskup Józef Górzyński: Myślę, że jeśli nie wszyscy, to większość biskupów w swoich diecezjach chce w tym znaku uczestniczyć.  To jest bardzo ciekawa historia, bo ten znak, on był zawsze obecny w tradycji kościoła, aczkolwiek w różnych odniesieniach.

Marek Lewiński: A w niektórych kościołach się nie pojawia.  Przypominam sobie moją rodzinną parafię, tam takiego obmycia nóg nie było. Tam ksiądz miał nawet problem z tym, żeby w Wielki Piątek położyć się krzyżem, tylko jakoś tak dziwnie przyklękał.

Arcybiskup Józef Górzyński: To wynika z kolei z tego, że jest to znak fakultatywny. On do dzisiaj jest, także i w katedrach, znakiem, który może być, a może nie być.  To kościół zostawiał zawsze do wyboru. Wszystko kształtowało się przez stulecia..(….) To jest to przykazanie miłości, które w ten sposób ma być wyrażone, właśnie poprzez służbę.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Metropolitą Warmińskim Arcybiskupem Józefem Górzyńskim

Dzisiaj podczas Mszy Krzyżma świętego w olsztyńskiej katedrze Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński mianował nowych Kanoników Gremialnych i Honorowych.

Nominacje otrzymali:

Kapituła kolegiacka w Dobrym Mieście

kanonik honorowy – ks. ANDRZEJ CIUĆKOWSKI – Proboszcz parafii pw. św.Moniki w Kajkowie

kanonik honorowy – ks. WOJSŁAW CZUPRYŃSKI – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Archidiecezji Warmińskiej; Proboszcz parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim

kanonik honorowy – ks. ARTUR KLEPACKI – Proboszcz parafii pw. św. Mateusza w Olsztynie

Kapituła kolegiacka w Kętrzynie

kanonik gremialny – ks. kanonik hon. WŁADYSŁAW HNATCZUK – Proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta

kanonik gremialny – ks. kanonik hon. ANDRZEJ JÓZWIK -Proboszcz parafii pw. św. Józefa w Nakomiadach

kanonik gremialny – ks. kanonik hon. SYLWESTER PROGOROWICZ Proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Kętrzynie

kanonik gremialny- ks. kanonik hon. MIROSŁAW RUDOMAN Proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Szczytnie

kanonik honorowy – ks. ANDRZEJ GOLON – Proboszcz parafii pw. św. Walentego w Lipowcu; Ojciec duchowny dekanatu Rozogi

kanonik honorowy – ks. LESZEK KURIATA – Proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Bartągu; Ojciec duchowny dekanatu Olsztyn Jaroty

kanonik honorowy – ks. EUGENIUSZ PIPAŁA – Proboszcz parafii pw. MatkiBożej Różańcowej w Pieckach

kanonik honorowy – ks. PAWEŁ ZIĘBA – Dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej

Kapituła kolegiacka w Lidzbarku Warmińśkim

kanonik gremialny – ks. MARIUSZ FALK – Ekonom Archidiecezji Warmińskiej

oraz

kanonik honorowy – ks. MARCIN SAWICKI – Rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej

Redakcja: J.Golon

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, Wielki Czwartek, święto, mycie, kapłan, Triduum, Pascha, nogi
Dziś wieczorem ulicami Elbląga przejdzie Droga Krzyżowa

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00 w kościele przy ul. Robotniczej. Wierni przejdą ulicami: Brzozową, Płk. Dąbka, 12lutego, Hetmańską, Giermków, Wigilijną, Św. Ducha, Wodną, Mostową do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV