Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archiwum Państwowe w Olsztynie ma nowego dyrektora

Prof. Norbert Kasparek. Fot. Łukasz Węglewski

Profesor Nobert Kasparek, historyk, były dziekan wydziału humanistycznego UWM, został dyrektorem Archiwum Państwowego w Olsztynie.

Norbert Kasparek wygrał konkurs na to stanowisko. Pod swoją opieką będzie miał urzędowe dokumenty m.in. stanu cywilnego czy księgi wieczyste. Prof. Kasparek zaznacza, że to dokumenty dostępne dla wszystkich, nie tylko dla historyków.

– Nie reglamentujemy dostępu do dokumentów, każdy, kto chce, może przyjść i z nich skorzystać – zapewnia.

Andrzej Piedziewicz sprawdzał co przechowuje Archiwum Państwowe

00:00 / 00:00

W archiwum w Olsztynie nie brakuje naprawdę starych druków.

Akt nadania szlachectwa. Fot. A. Piedziewicz

– Najstarsze, jakie mamy, pochodzą z II połowy XIV wieku. To akty nadania ziemi, wystawione przez Zakon Krzyżacki i sporządzone na pergaminie – opowiada Katarzyna Włodarczyk, kierownik działu przechowywania i zabezpieczania zasobu.

XIV-wieczne akty nadania ziemi. Fot. A. Piedziewicz

W archiwum można znaleźć także spis mnichów z jednego z podolsztyńskich klasztorów, sporządzony w formie obrazu olejnego.

Spis mnichów w formie obrazu olejnego na płótnie. Fot. A. Piedziewicz

Ważnym elementem działalności archiwum jest też konserwacja starych akt. Teraz szefowa pracowni konserwatorskiej Monika Bogacz-Walska pracuje nad XIX-wiecznymi dokumentami z Ornety.

– Te karty były w tak złym stanie, że dosłownie rozpadały się w rękach i wymagały płukania, ponownego nasączenia klejem, a następnie przeprasowania. Dokumenty są niepowtarzalne, każdy występuje tylko w jednym egzemplarzu, dlatego konserwatorzy walczą o odtworzenie i zachowanie każdego słowa – dodaje

Pracownia konserwatorska. Fot. A. Piedziewicz

Dostęp do dokumentów ma być coraz łatwiejszy, dzięki prowadzonemu w całej Polsce skanowaniu druków i umieszczaniu ich w internecie.

Pracownia konserwatorska. Fot. A. Piedziewicz

– Do tej pory przenieśliśmy do sieci około 50 milionów kart, choć w skali archiwów to niezbyt wielki proces, ale to ważny krok naprzód. W kolejnych latach przymierzamy się do pozyskania funduszy europejskich na przeniesienie do sieci kolejnych kilkudziesięciu milionów stron dokumentów – podkreśla Andrzej Biernat, zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych.

Magazyn dokumentów. Fot. A. Piedziewicz

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dyrektor, archiwum, Norbert Kasparek
Sto lat po wojnie – wystawa w Archiwum Państwowym

Sto lat temu wybuchła I Wojna Światowa. Jak wyglądało życie mieszkańców podczas zawieruchy wojennej ? W jakich miejscowościach regionu prowadzone były działania militarne? Można się tego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV