Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archidiecezja warmińska podsumowała Rok Mikołaja Kopernika. „Postać, która fascynuje”

Fot. P. Getka

Jubileuszowy Rok Mikołaja Kopernika dobiega końca. W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie zostały podsumowane działania, które przypominały o związku wielkiego astronoma z lokalnym Kościołem.

Podczas podsumowania arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński zaznaczył, że Mikołaj Kopernik był związany z Warmią poprzez instytucje diecezji warmińskiej.

Stąd czuliśmy się powołani do tego, by temat Mikołaja Kopernika podjąć i jego zaangażowanie w życie Kościoła. W tym roku obchodzimy 500 lat, od czasu kiedy Mikołaj Kopernik był administratorem diecezji warmińskiej

– dodał.

W tym roku wiele wydarzeń, opracowań i spotkań służyło nie tylko przypomnieniu dokonań Kopernika, ale też spojrzeniu na niego z innej perspektywy. Pozostaną dzięki temu bardzo konkretne pamiątki. Jak podkreślał dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej ks. kan. dr Zbigniew Czernik, to m.in. medal okolicznościowy wydany przez archidiecezję warmińską, odlany w brązie, projektowany przez artystę medaliera Wojciecha Kałę. Wydany został też katalog wszystkich kopernikanów, które są w archidiecezji. To m.in. autografy Mikołaja Kopernika, a nikt na świecie nie ma tak wiele autografów w swoich zbiorach.

– Komitet jubileuszowy powołany przez archidiecezję zajmował się m.in. tym, by przypomnieć, że wielki astronom był także człowiekiem Kościoła – zaznaczył koordynator obchodów ks. dr Tomasz Garwoliński.

Dzisiaj wiemy, badając jego działalność, jego życie, jego pisma i zapiski, że był człowiekiem głębokiej wiary, posłuszny Kościołowi

– mówił.

– Tegoroczne wydarzenia i opracowania pozostaną na długo i pomogą lepiej poznać Mikołaja Kopernika – dodał arcybiskup Górzyński.

Ciągle jest to postać, która fascynuje. Bardzo się cieszę, że w ramach tego roku, mamy kilka gruntownie podjętych studiów w formie publikacji

– powiedział.

Kanonik Mikołaj Kopernik spędził we Fromborku i na Warmii ogółem 40 lat ze swojego długiego jak na ówczesne czasy 70-letniego życia. Co więcej, był to jego najbardziej twórczy okres, znaczony wielkimi odkryciami.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Mikołaj Kopernik, podsumowanie, Archidiecezja Warmińska, Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, Abp Józef Górzyński
Podsumowanie projektu „Czysta woda – zdrowia doda”. Objął 4 tysiące dzieci

W Olsztynie podsumowano drugą edycję wojewódzkiego projektu "Czysta woda - zdrowia doda". To akcja promująca zdrowe żywienie i zdrowe zachowania u dzieci i młodzieży. O projekcie...

Zamknij
RadioOlsztynTV