Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeolodzy wznawiają prace

Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu rozpoczynają się wykopaliska. Prace odbywać się będą pod nadzorem archeologów z muzeum, a pomagać im będzie 19 studentów.

W ubiegłym roku przy okazji prac budowlanych, na głębokości 4 metrów, odkryte zostały pozostałości zabudowy z okresu średniowiecza. Wszystko wskazuje na to, że to pierwsze drewniane budynki postawione przez Krzyżaków na długo jeszcze przed murowanym zamkiem. Odkrycie to okrzyknięto sensacją naukową i wzbudziło zainteresowanie Anglików, którzy realizują europejski program Ekologia Krucjat.

W tym roku dziedziniec i tzw. przedzamcze zostaną gruntownie zbadane – wyjaśnia dr Mirosław Marcinkowski, kierownik Działu Archeologii Bałtyckiej elbląskiego muzeum. To będą pełne badania, nie tylko archeologiczne. Jest szansa, że urodzi się z tego coś naprawdę ciekawego – dodaje.

00:00 / 00:00

Badacze przekopią obszar około 100 metrów kwadratowych do głębokości 4 metrów. To teren dziedzińca zburzonego sześć wieków temu zamku krzyżackiego.

Pilotażowe badania z ubiegłego roku potwierdziły, że drewniane konstrukcje są pozostałością po warowni. Po raz pierwszy naukowcy mają do czynienia nie z murowanymi, a drewnianymi pozostałościami po osadnictwie zakonu. Dobrze zachowane elementy drewna z fragmentów ulicy i domów pochodzą z XIII wieku. (stank/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, wykopaliska
Zabytkowy tramwaj powrócił

Na Stary Rynek w Elblągu powrócił, na czas wakacji, czerwony tramwaj. Co prawda nie jeździ, tylko stoi przed Bramą Targową, ale i tak jest sporą atrakcją...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV