Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeolodzy otworzyli kryptę biskupa Szembeka we Fromborku

Trumny w krypcie bp. Szembeka, fot. K.Pakulnicki

Naukowcy z instytutu archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otworzyli kryptę biskupa Krzysztofa Andrzeja Szembeka w kaplicy Zbawiciela archikatedry we Fromborku. Po jej otwarciu archeolodzy zobaczyli sześć trumien.

Jak powiedziała kierująca badaniami profesor Małgorzata Grupa, jeszcze nie wiadomo czy zostały one splądrowane i czy każde wieko jest na swoim miejscu. Archeolog i konserwator zabytków powiedziała Polskiemu Radiu Olsztyn, że jej zespół zagląda do krypty, żeby dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca.

Zawsze w stosunku do śmierci i pochówku są różne spekulacje, a nasze badania mają rozwiać te wszystkie spekulacje. Z historii wiemy, że powinno być sześć pochówków biskupów warmińskich. Tę kryptę nazywamy kryptą Szembeka (…) To był najbardziej huczny pochówek, prawie że widowisko teatralne. Spodziewamy się, że powinna być podwójna trumna (…) Ciało zawsze tak zabezpieczano, żeby można je było wystawić w katedrze, a potem już w trakcie długiego pogrzebu. Chcemy sprawdzić co mamy w krypcie, być może dowiemy się z imienia i nazwiska kto jest tam pochowany (…) To wszystko jest przed nami (…) Być może na trumnach będą jakieś napisy, które nam to potwierdzą. Poza tym analiza ubioru i szat liturgicznych pozwoli nam na ocenę. Być może są też osoby świeckie, Tego jeszcze nie wiemy(…)

Profesor Małgorzata Grupa dodała, że dziś jeszcze nie znajdziemy odpowiedzi na te wszystkie pytania. Dzisiejszy pobyt w archikatedrze we Fromborku jest tylko wstępną oceną na podstawie, której zaplanowane zostaną dalsze badania archeologiczne.

Posłuchaj rozmowy Ewy Zdrojkowskiej z Małgorzatą Grupą

00:00 / 00:00

Biskup Krzysztof Andrzej Szembek zmarł 16 marca w 1740 roku w Lidzbarku Warmińskim i zgodnie z jego testamentem został pochowany w archikatedrze we Fromborku. Archeolodzy zbadają sposób pochówku, sprawdzą czy trumna była wcześniej otwierana, i czy nie została sprofanowana w 1945 roku. Jak podkreślają archeolodzy dawne krypty zawsze były plądrowane przez intruzów. Ksiądz proboszcz Jacek Wojtkowski dodał, że legenda opowiadana przez przewodników turystycznych głosi, że być może w krypcie pochowany był jeden z czerwonoarmistów

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Grupą i ks. Jackiem Wojtkowskim

Czytaj także: Naukowcy zbadają kryptę biskupa Szembeka we Fromborku

Trumny w krypcie bp. Szembeka, fot. K.Pakulnicki

Trumny w krypcie bp. Szembeka, fot. K.Pakulnicki

Otwieranie wejścia do krypty, fot. K.Pakulnicki

Otwieranie wejścia do krypty, fot. K.Pakulnicki

Otwieranie wejścia do krypty, fot. K.Pakulnicki

Otwarcie wejścia do krypty, fot. K.Pakulnicki

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku

(bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biskup, Frombork, archeolog, archeolodzy, badania, naukowcy, biskup warmiński, krypta, Szembek
Naukowcy zbadają kryptę biskupa Szembeka we Fromborku

Archeolodzy otworzą w poniedziałek przed południem kryptę biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka w kaplicy Zbawiciela archikatedry we Fromborku. Zbadają sposób pochówku, sprawdzą, czy krypta była wcześniej...

Zamknij
RadioOlsztynTV