Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Archeolodzy odkryli „Warmińskie Pompeje” w Barczewku

Dobiegają końca prace archeologiczne w Barczewku koło Barczewa. Archeolodzy odkryli tam pozostałości pierwszej średniowiecznej lokalizacji Barczewa.

Polsko-niemieccy naukowcy znalezisko nazwali „Warmińskimi Pompejami”, bo osada pozostała właściwie nie zmieniona po kataklizmie, którym był najazd wojsk litewskich księcia Kiejstuta w poł. XIV wieku. W sobotę dobiega końca projekt badawczy, a spod ziemi wychodzą wciąż nowe i coraz cenniejsze znaleziska.

Jak powiedział Radiu Olsztyn kierownik projektu Arkadiusz Koperkiewicz z Uniwersytetu w Gdańsku, naukowcy dotarli do poziomu konstrukcji zawalonej podczas pożaru budowli, więc to co kryje się pod ziemią nie jest przypadkowe. Wczoraj znaleziono sakiewkę pełną jednostronnie bitych monet.

Znalezione przedmioty takie jak: ceramika, biżuteria, bełty, kłódki i monety są według prawa własnością Skarbu Państwa, więc nie pozostaną w Barczewie. Jest jednak szansa, by mieszkańcy i turyści obejrzeli artefakty. W barczewskim ratuszu powstaje specjalna sala muzealne z pełnymi zabezpieczeniami, gdzie w przyszłości zorganizowana będzie wystawa przedmiotów pochodzących z wykopalisk.

Lech Jan Nitkowski, burmistrz Barczewa zapowiada, że sala będzie gotowa już w grudniu, więc w przyszłym roku będzie można zorganizować wystawę.

W przyszłym roku polsko-niemiecka ekipa archeologów planuje wrócić na stanowisko w Barczewku, jednak warunkiem jest pozyskanie finansowania, a pomoc w tym względzie obiecał warmińsko-mazurski Urząd Marszałkowski. (grzym/as)

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej:

00:00 / 00:00

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Slider, wykopaliska, archeolodzy, Barczewko
Archeolodzy chcą przebadać pozostałości po zamku

Muzeum Archeologiczno- Historyczne w Elblągu zapowiada dalsze poszukiwania pozostałości po zburzonym ponad pół wieku temu zamku krzyżackim. 2 lata temu, podczas prac ziemnych przy modernizacji placówki,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV