Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Archeolodzy odkryli kolejne karolińskie denary z IX wieku
Podczas prac archeologicznych w gminie Biskupiec odkryto 13 denarów bitych w IX wieku przez władców z dynastii Karolingów – podało Muzeum w Ostródzie. Kilka miesięcy wcześniej w tym samym miejscu odkryto skarb złożony z ponad stu karolińskich monet.
Jak przekazał Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie, pozostałą część wczesnośredniowiecznego skarbu odkryto podczas drugiego etapu prac archeologicznych. Przeprowadzono je w sierpniu na tym samym, co uprzednio stanowisku w gminie Biskupiec w powiecie nowomiejskim. Tym razem było to 12 denarów cesarza Ludwika Pobożnego (814-840) i denar króla Karola Łysego (840-877). Wcześniej odkryto tam 118 srebrnych monet i ich fragmentów – denary Ludwika Pobożnego i obol Karola Łysego. Obecnie zbiór liczy więc w sumie 131 pozycji inwentarzowych.
Według archeologów znalezisko ma unikatowy charakter, ponieważ to pierwszy skarb denarów karolińskich odkryty na terenie Polski. Okolice Biskupca, gdzie odnaleziono ten skarb, to dawne pogranicze słowiańsko-pruskie. W IX wieku na tych ziemiach dominowały monety arabskie, używane w obiegu handlowym głównie jako tzw. siekańce. Nowo pozyskane denary trafią do Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie badana jest już zasadnicza część skarbu. Monety zostaną zinwentaryzowane i zakonserwowane. Ma zostać zbadany ich skład surowcowy.
Dzięki szczegółowym analizom typologicznym i chronologicznym być może uda się ustalić, m.in. z których mennic pochodzą.
Autor: B. Gajlewska / PAP
Redakcja: K. Ośko