Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Arboretum w Kudypach otwarte dla zwiedzających. W leśnym ogrodzie widać już oznaki wiosny

Leśne arboretum w Kudypach

Po zimowej przerwie leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy jest już dostępne dla zwiedzających. Prezentowane tam kolekcje drzew i krzewów liczą około tysiąca gatunków i odmian.

Jak mówi Paulina Rutkowska z nadleśnictwa Kudypy, w leśnym ogrodzie widać już oznaki wiosny, to pierwsze kwitnące drzewa, przylaszczki i zawilce. Na razie nie można natomiast zobaczyć tzw. niebieskich żab, cieszących się co roku ogromnym zainteresowaniem turystów. To żyjące w leśnych bagienkach i oczkach wodnych żaby moczarowe, których samce w czasie godów przybierają intensywną błękitną barwę. Zwykle widać je w pierwsze słoneczne dni wiosny, więc trzeba poczekać na poprawę pogody, która spodziewana jest w najbliższy weekend.

Założone w 1989 roku arboretum w Kudypach to leśny ogród botaniczny, który poza kolekcjonowaniem roślin, zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą.

Do utworzenia arboretum przyczyniły się huraganowe wiatry, które w latach 80. wywróciły część drzew znajdujących się w drzewostanie nasiennym. Na osłabienie drzewostanu wpłynął dodatkowo spadek poziomu wód gruntowych, powstanie naturalnych luk i szkodniki wtórne. W to miejsce powstał ogród botaniczny.

W zajmującym powierzchnię 15 ha arboretum poza tzw. lasem naturalnym można zobaczyć dział flory polskiej z 300 gatunkami odmian rodzimych drzew i krzewów oraz kolekcję 700 gatunków i odmian drzew występujących w lasach. Dostępne jest również lapidarium geologiczne, tj. kolekcja kamieni i głazów narzutowych z terenu Warmii i Mazur, a także kącik pszczelarza i eksponaty historyczne związane z pracą leśników.

Arboretum czynne jest codziennie w godzinach od 9 do 18. Podczas zwiedzania obowiązuje zachowanie tzw. dystansu społecznego.

 

Autor: M.Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiosna, przyroda, Kudypy
Wiosna oczami młodych fotografików. Ogłoszono konkurs dla młodzieży szkolnej

Wiosna na Warmii, Mazurach i Powiślu - to tytuł konkursu fotograficznego dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych w regionie. Organizatorami są wojewoda warmińsko-mazurski, kuratorium oświaty i Wojewódzki...

Zamknij
RadioOlsztynTV