Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Apel w sprawie „polskich obozów śmierci”. Stowarzyszenie Patria Nostra wysłało petycję do Parlamentu Europejskiego

Fot. Fotolia.com

Apelujemy o przestrzeganie europejskiego prawa – tak mówią posłanka PiS Iwona Arent i mecenas Lech Obara ze stowarzyszenia Patria Nostra. Chodzi o głośną sprawę niemieckiej telewizji ZDF, która używała sformułowania „polskie obozy śmierci”.

Telewizja ma zasądzony w 2016 roku przez polski sąd prawomocny obowiązek przeproszenia za to. Sąd w Niemczech uznał jednak, że polski wyrok nie może być wykonany, ponieważ narusza zasady prawa niemieckiego.

Jest to złamanie europejskich traktatów, dlatego stowarzyszenie Patria Nostra wysłało petycję do Parlamentu Europejskiego. Teraz czekamy na reakcję wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej – podkreśla mecenas Lech Obara.

Chcemy przypomnieć pani Jourovej, że mija czas i nie mamy żadnej reakcji poza podziękowaniami i przyrzeczeniem, że zajmą się pilnie.

00:00 / 00:00

Vera Jourova, która planuje wizytę w Polsce w Auschwitz zapowiedziała, że będzie bronić Polaków przed kłamstwami dotyczącymi drugiej wojny światowej – dodaje posłanka PiS Iwona Arent.

Pani Vera Jourova jeżeli szuka w Polsce braku praworządności, niech zacznie szukać dobrze funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości w Niemczech. Ponieważ prawomocnie wydane wyroki nie są wykonywane.

00:00 / 00:00

Przeciwko określeniu „polskie obozy śmierci” przed sądem walczył niemal 100-letni Karol Tendera – były więzień Auschwitz. Polski sąd nakazał niemieckiej telewizji przeprosić Tenderę oficjalnie, na stronie głównej portalu. Pełny tekst przeprosin miał wisieć przez 30 dni. Niemiecki nadawca odwołał się jednak do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Niemczech.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, Parlament Europejski, polskie obozy śmierci, Iwona Arent, Patria Nostra, Lech Obara, ZDF
Iwona Arent: Dzięki temu wyrokowi opinie biegłych przestają być niepodważalną wyrocznią

To precedensowy wyrok, który zmienia kwestię odpowiedzialności biegłych sądowych. Teraz mogą odpowiadać za swoje opinie - tak zdecydował Sąd Najwyższy. Podstawą była sprawa mieszkańca Olsztyna, który...

Zamknij
RadioOlsztynTV