Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Apache nad Bemowem Piskim. W dzień i w nocy Brytyjczycy ćwiczyli loty na śmigłowcach bojowych

Fot. fotolia

Brytyjczycy wchodzący w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim na Mazurach, ćwiczyli na dwóch śmigłowcach AH-64, czyli popularnych apache.

Na co dzień – w Batalionowej Grupie Bojowej – Brytyjczycy zajmują się rozpoznaniem.

Otwarte dla mediów ćwiczenia przeprowadził 3. Pułk Korpusu Lotniczego Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii (3rd Regiment, Army Air Corps). Brały w nich udział dwa śmigłowce AH-64 (apache). Żołnierze prowadzili ćwiczenia „Live Firing”. Polegały one na pokazie możliwości ogniowych tego rodzaju śmigłowców.

W rozmowie z dziennikarzami przedstawiciel 3. Pułku Korpusu Lotniczego Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii Andrew Steward ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że dla młodszych stażem żołnierzy była to dobra okazja do poznania wyposażenia tego sprzętu.

Pierwsza tura ćwiczeń została wykonana w czwartek późnym popołudniem nad poligonem w Bemowie Piskim, druga tura zaplanowana była przed północą. Pozwala to na obserwację pokazów w różnych warunkach oświetleniowych. W ćwiczeniach z wykorzystaniem śmigłowców apache – poza Brytyjczykami – brali udział: Chorwaci, Amerykanie, Polacy i Rumuni oraz Estończycy.

Andrew Steward powiedział, że żołnierze brytyjscy, którzy wchodzą w skład Batalionowej Grupy Bojowej zajmują się w niej rozpoznaniem.

Po rozpoznaniu sytuacji przekazujemy zdobyte informacje siłom pancernym i wojskom amerykańskim, które podejmują się kontaktu z przeciwnikiem.

Batalionowa Grupa Bojowa rozmieszczona w Polsce jest jedną z czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO. Powstała w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence). Utworzenie eFP było jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku. To właśnie na mocy tamtejszych ustaleń w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Stacjonująca w Polsce Batalionowa Grupa Bojowa, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone, liczy około 1300 żołnierzy. Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód sformowaną w Elblągu.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmigłowiec, samolot, Bemowo Piskie
Minister obrony narodowej i premier Chorwacji odwiedzili żołnierzy w Bemowie Piskim

Premier i minister obrony narodowej Republiki Chorwacji wraz z ministrem obrony narodowej Polski odwiedzili żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Politycy z obu krajów...

Zamknij
RadioOlsztynTV